Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Wiklund nöjd med försvaret

Åtvidabergs allsvenska genrep var ingen fröjd för ögat men gav tränaren Daniel Wiklund ett skönt besked:  - Prioriteten för oss låg på att gnugga försvarsspelet och det lyckades vi bra med, säger han.

NORRKÖPING2010-03-11 03:00
Klarar laget av att neutralisera de allsvenska lagen på samma sätt som de hanterade IFK i går så kan det bli en trevlig säsong. - Jag tycker att vi gör en rätt hyfsad match. Vi ville få dem att slå den långa bollen och det lyckades vi med, framför allt i första halvlek. Däremot hade vi lite problem att ta oss fram i banan. Bytte massor
Wiklund gjorde en rad byten i halvtid. Hela mittfältet byttes bland annat ut. - Det syntes att det kom in spelare med väldigt mycket energi. Vi var snabbare i omställningarna i andra halvlek. Det räckte dock inte i går. Laget körde fast i IFK:s aggressiva försvar. - Jag hade nog förväntat mig ett lite högre tempo, det måste jag säga. Samtidigt vill vi driva ner tempot i de matcher vi spelar. Jag hade väl önskat att vi kunnat vaska fram några mer chanser kanske. Örebro borta
Åtvidaberg inleder sin allsvenska säsong på måndag då laget möter Örebro på bortaplan. - Vi ser fram emot det här. Jag tror att vi har alla möjligheter att skrälla, säger Daniel Wiklund.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!