Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sylvia rustar ungt och spännande

Johan Jönsson och Kristofer Andersson lockades av spel i division 1. Därför valde Smedbys båda försvarare Sylvia. Den här veckan kan Fredrik Nygren och Alexander Wisth välja samma klubb. - Vi börjar att kännas intressanta, tycker Bengt Karlberg.

Kristofer Andersson (till vänster) och Johan Jönsson lämnar båda Smedby för spel i Sylvia nästa år. Foto: Niclas Sandberg

Kristofer Andersson (till vänster) och Johan Jönsson lämnar båda Smedby för spel i Sylvia nästa år. Foto: Niclas Sandberg

Foto: Sandberg Niclas

NORRKÖPING2008-12-10 03:00
Johan Jönsson är tillbaka på Bollspelaren efter två år i Smedby. 24-åringen som fått en annan social situation efter att han sålt sin spelbutik är redo för en nysatsning.- Jag är sugen på att spela ett steg högre upp igen. Det har varit två bra säsonger i Smedby, men det lockade att återvända till Sylvia, sa Jönsson.Under säsongen har han och Kristofer Andersson haft ordinarie platser i Kent Karlssons backlinje. 19-årige Kristofer missade bara en enda match på hela året och har tagit ett par steg framåt när han fått förtroendet.- Jag har spelat seniorfotboll sedan jag var 15 år och det känns som jag utvecklats i år, tyckte han.Kristofer utsågs till länets bäste juniorspelare 2006. Det var inte bara Sylvia som jagade mittbacken.Linköpings FF och Motala var två av klubbarna som förlorade racet mot norrköpingsklubben.- Det här känns som ett steg i rätt riktning, sa Kristofer som i och med att skrev på för Sylvia inte längre är IFK:s spelare.Jönsson och Andersson är två nyförvärv som Bengt Karlberg till stor del ligger bakom.- Johan är en karaktärsspelare i positiv bemärkelse, när han säger att han vill satsa fullt ut och när han berättade att han sålt sin affär kändes han intressant med en gång, säger "Benka".Ytterspringare
Sylvia ville ha Kristofer redan i fjol men då omöjliggjordes lånet i och med att den kvoten redan fyllts med Linus Hellman och Martin Gustafsson.- Vi söker spelare som är bra i dagsläget men som har förutsättningarna att bli ännu bättre. Vi kommer att ha massor med unga spelare med potential. Vi börjar att kännas intressanta, fortsatte Karlberg. Ingen risk att ni blir för unga?- Visst, den risken finns. Men vi har hellre ett ungt lag med potential än ett som har sin bästa tid bakom sig. Vi siktar på att ta oss tillbaka till superettan, det är inget att sticka under stolen med.Karlberg och avgående ordföranden Ronny Magnusson avslöjade samtidigt att fler nyförvärv är nära. Magnusson hymlade inte med att "klubben arbetar på ytterspringare" och att et dessutom är nära att vara i hamn.Att det rör sig om Söderköpings Fredrik Nygren och Alexander Wisth från Lindö är ingen vågad gissning.- Förhoppningsvis ska vi kunna presentera något inom ett par dagar, sa Magnusson.
Johan JönssonÅlder: 24Position: YtterbackModerklubb: Hagahöjdens BKÖvriga klubbar: Sylvia Eneby, SmedbyOm Sylvias säsong: "Vi ska vara ett topplag. Många av basspelarna är kvar från när jag var här sist. Med någon mer spetsspelare ser det bra ut".Kristofer AnderssonÅlder: 19Position: mittbackKlubbar: Karle, Östria Lambohov, Derby, IFK Norrköping, Smedby och SylviaOm Sylvias säsong: "Intresset från klubben, satsningen och truppen lockade mig".
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!