Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Söderköping söker revansch

Det förra mötet slutade 3-0 till Assyriska. Nu väntar nästa tuffa derbydust i division 3 Nordöstra Götaland - och den här gången är det Söderköping som har hemmaplan. -  Det blir naturligtvis en svår match. De är spelskickliga och det kommer att krävas att vi är riktigt på tårna, säger SIK-tränaren Thomas Westerberg.

NORRKÖPING2008-08-08 03:00
Efter en flygande vårsäsong av både Söderköping och Assyriska har starten på höstsäsongen kommit som en kalldusch för båda lagen.Söderköping har hunnit med två matcher och klivit av som förlorare i bägge, Nässjö hemma, 1-2 och Hagapojkarna borta, 1-3. Tränaren Thomas Westerberg är dock försiktigt optimstisk inför mötet med Assyriska.- Det är på uppgång. Vi hade en väldigt bra period innan uppehållet och sedan var det väl några faktorer som gjorde att det gick lite sämre, men nu är det uppåt igen. Hur kommer det sig?- Det har varit mycket folk på träningarna och bra fart på dem.För Assyriska blev återstarten av divsion 3 en stor besvikelse då laget föll med 1-2 i toppmötet med Nässjö.-  Det var tungt att tappa poäng i en så viktig match och vi hade förväntat oss ett bättre resultat där, men nu har vi gått vidare, söger tränaren Ilhan Sonar. Vad tror du om era chanser mot Söderköping?- Förhoppningen är att vi går ut och gör en bra match och att vi får med oss ett bra resultat. Vi hade en bra period mot Nässjö de första 20 minuterna, sedan tappade vi lite, säger Sonar.- Vi måste bli lite rejälare på egen planhalva, men vi vet vad vi gjort för misstag och hur vi ska göra för att rätta till dem, fortsätter han.Mötet på Mamre i juni slutade hela 3-0 till Assryriska.- Det var vår sämsta insats i år och vi måste spela betydligt bättre i den här matchen om vi ska kunna störa dem, säger Thomas Westerberg. - Det var mycket positivt i den matchen som vi ska ta med oss. Vi är taggade, kontrar Sonar.- Det lär bli mycket kamp och en bra match att titta på, fortsätter Assyriska-tränaren. För Assyriska som ligger tvåa, en poäng bakom Nässjö, stundar en intensiv period med tre matcher på tio dagar.- Det är tuff period som väntar oss så det gäller att vara med nu om vi ska fortsätta att vara ett topplag, säger Ilhan Sonar.Mohammed klar
I går kunde Assyriska presentera ett meritat nyförvärv. Förre IFK Norrköping-spelaren och ghanesen Issah Mohammed, som även spelat i Israel, återvänder till Sverige och division 3.- Vi är jätteglada som kunnat knyta till oss en spelare av hans kaliber, säger Assyriskas ordförande Amid Bargabriel.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!