Ungdomliga Lindö har fått slita ont inledningsvis. Trots bra spel i flera av matcherna har poängen uteblivit – fram till i idag.
När IK Viljan Strängnäs kom på besök lyckades Lindö fixa ett kryss i alla fall.
Stor poängräddare: Adam Singstedt.
Mittfältaren stod för hemmalagets båda fullträffar och båda två var frisparksmål.
– Det första var ett hårt och lågt skott, det andra knorrade han in. Kul för honom, han har ett bra tillslag på bollen, säger Peter Kullman om tvåmålsskytten.
Lindö som haft en tendens att inleda matcherna lite avvaktande var betydligt vassare från start nu.
Laget inledde piggt men hade ändå svårt att få hål på gästerna. Det var mållöst i paus och det dröjde till mitten av andra halvlek innan första målet kom och det var Viljan som bröt dödläget.
Lindö vek inte ner sig utan inledde genast en kvitteringsjakt och fick till slut utdelning genom ovan nämnda Adam Singstedt.
Laget gick sedan för ett efterlängtat segermål, men istället för 2–1 till Lindö kontrade gästerna in en boll med bara ett par minuter kvar att spela.
Hemmalaget skulle dock få sista ordet, när Singstedt elegant knorrade in 2–2 alldeles i slutet.
– En viktig poäng, även om man alltid vill ha tre. Det var på tiden att den kom, skönt förstås. På det hela taget var det en jämn match och sett till matchbilden var det väl rättvist med kryss. Det var chanser åt båda håll, säger Kullman.