Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Santos förlorad för IFK

Bruno Santos, 24, kan definitivt räknas bort från IFK Norrköping. Anfallarens nya klubb heter Figueirense FC.

Foto: Svensson Robert

NORRKÖPING2007-12-24 03:00
För er som hade en förhoppning om att Bruno Santos skulle spela i allsvenskan med IFK kan sluta hoppas.Brasilianska medier uppgav igår att Figueirense FC och Santos är överens om ett tvåårskontrakt.Samma klubb som Bamberg
Figueirense slutade på 13:e plats i ligan som avslutades i december och är samma klubb som drog i Daniel Bamberg förra vintern innan mittfältaren efter en rad olika turer hamnade i IFK. I torsdags presenterades Bruno tillsammans med Edu Sales som hämtas från spel i den portugisiska ligan.Michael på plats
IFK Norrköpings klubbdirektör Michael Andersson reste i förra veckan till Brasilien på semester. En resa som stärkte tron på att klubben skulle göra en sista ansträngning att komma överens med Santos.Förhandlingarna mellan Bruno och IFK strandade i höstas när anfallaren nobbade det kontraktsförslag som presenterades.- Jag vill spela i IFK men inte till vilket pris som helst. IFK vet att jag åker hem men gör inte mer åt saken, sa Santos till Folkbladet i oktober.Santos har också vid flera tillfällen uttryckt att han saknar att vara ifrån sin son. Brassen har dessutom haft en otroligt skadefylld säsong med upprepade muskelbristningar.Baserat på prestationen
Michael Andersson sa så här tidigare i vinter om Santos-affären:- Vårat erbjudande är baserat på Brunos prestation och skadebild. Vi kommer fortsätta att hålla kontakt men det är nog inte så stor chans att han återvänder.Bruno Santos sista säsong i IFK slutade med sju mål på 14 startade matcher.
Från Rio
Namn: Bruno SantosFödd: 31 augusti 1983Klubbar: CF Zico, CR Flamengo, IFK NorrköpingAktuell: Klar för Figueirense FC.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!