Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Öhgren tar sikte mot OS

Alexander Öhgren, 20, anses som ett framtidsnamn inom svensk handikappidrott. Därför berättade Rolf Skoogh, sportagent och företrädare för Team Frösunda, att Norrköpingsgrabben är en av de unga talanger som kommer att ingå i teamet med sikte mot Paralympics i London 2012. - Naturligtvis känns det här som en jättechans för mig. Och framförallt ger den här satsningen trygghet för mig, säger Alexander.

Alexander Öhgren får en jättemöjlighet att satsa professionellt inför Paralympics i London 2012. Det tack vare Rolf Skoogh och hans Team Frösunda.

Alexander Öhgren får en jättemöjlighet att satsa professionellt inför Paralympics i London 2012. Det tack vare Rolf Skoogh och hans Team Frösunda.

Foto: Kjellberg Anita

NORRKÖPING2009-04-18 03:00
Tanken med Team Frösunda väcktes 2006 då man startade ett samarbete med guldmedaljören vid Paralympics i Kina, Anders Olsson, från Hagfors. - Det var då vi märkte skillnaden mellan att vara elitidrottare med och utan handikapp. Mycket av tiden går åt till att hålla på med saker rund om idrottandet - fixa med sponsorer, träningsmöjligheter, fixa resor osv, säger Rolf Skoogh och tillägger:- Sverige är ett av få länder där handikappade och icke handikappade idrottare jämställs och ges lika villkor. I Norge är det så och i England ger man alla handikappidrottare 300 000 kr per år för att de ska kunna genomföra en proffssatsning. Nya möjligheter
Anders Olsson är fortfarande Team Frösundas stora affischnamn och trots att han nu uppnått en ålder av 43 år tänker Anders satsa mot Paralympics i London 2012.- Dit vill jag också komma, förklarar Alexander som nu får helt andra möjligheter till vettig träning, förberedelser osv.- Jag har redan ökat på min träningsdos till 10-12 timmar i veckan, men när jag slutar skolan i vår kommer den dosen säkert att ökas ytterligare. Jag kommer också få chansen att åka på fler läger och turneringar, säger Alexander.Hans program de närmaste månaderna är fullspikat. Redan på tisdag sticker han till Slovakien för en internationell tävling, därefter väntar SM 2-3 maj, en tävling i Slovenien 5-10 maj och så huvudmålet 2009, EM i Italien 3-13 juni.- I höst hoppas jag sedan kunna ordna fram pengar så jag kan delta i stor tävling i Rio de Janeiro i november. Det är viktigt för mig att samla internationella poäng, för en biljett till OS krävs att man är på 30-bästalistan, berättar Alexander.Rejäl satsning
Vid EM är det naturligtvis singel i klass 3 samt den öppna klassen som gäller och så blir det lagspel tillsammans med Ernst Boldén och Robert Andersson, den sistnämnde från Linköping.Förutom Anders Olsson och Alexander Öhgren kommer Team Frösunda att innehålla ett par simmare och ytterligare ett par bordtennisspelare.- I första hand vill vi ha med talanger som är beredda att göra en rejäl satsning fyra år framåt, säger Rolf Skoogh, som numera bor i Åtvidaberg men tidigare verkat både i Finspång och Boxholm.- Men sedan några år är det här projektet jag brinner för, säger Rolf. Jag tror att Alexander har jättemöjligheter att utvecklas till 2012 och bli en i den svenska OS-truppen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!