Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ny snyting för Smedby

Ny bortamatch – och ny förlust. Smedbys damer har det tungt på resande fot. "Vi har bara tagit en poäng borta" konstaterar assisterande tränaren Niclas Schönberg.

NORRKÖPING2015-06-14 18:19

I lördags blev det en ny förlust när laget tog sig an Åsa borta.

– Man får väl fundera på hur snabbt man kan bli ett konstgräslag egentligen, säger Schönberg och syftar på att laget bytt Smedby IP:s gräsmatta mot Mirum Arenas konstgräs den här säsongen.

Sais fick en mardrömsstart på matchen och hamnade i underläge redan i tredje minuten och inte blev det bättre när gästerna gjorde självmål i 23:e minuten. Johanna Sjöholm såg dock till att skapa spänning i matchen med sin reducering i inledningen av andra halvlek. Men någon kvittering kom aldrig. Istället gjorde Åsa ytterligare två mål på slutet. 4–1 slutade matchen på Åsa IP.

– Vi når inte riktigt ända fram. Vi hade lite återbud. Det var en del som tog studenten i helgen bland annat och vi hade tre som gjorde debut i division 1. Det är ju kul, men inte riktigt önskvärt att det blir tre stycken på samma gång kanske, säger Schönberg.

Smedby får försöka ta revansch mot IFK i derbyt om en veckan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!