NBBF jagar guld i USM
I helgen avgörs USM-slutspelet i basket för 18- och 20-åringar i Luleå. Kanske inte världens bästa plats med tanke på de problem flyget dras med just nu.
Foto: Titti Olovsson
Han åker med ett gäng grabbar som ska försöka få med sig ett USM-guld hem i 20-årsklassen. Lottningen är redan gjord och NBBF möter i en semifinal Plannja medan Sanda Basketgymnasium tar sig an Lunda-laget Eos i den andra.- Det är riktigt svårt att tippa utgången. Vi kan lika gärna vinna som bli fyra, säger Johan.Han får med sig tre spelare upp från Dolphins A-trupp, vilka förstärker upp laget. Det handlar om Marcus Davidsson, Alexander Nilsson och David Gustafsson.De är för gamla
- Däremot är grabbar Niklas Rydgren och Fredrik Rauge tyvärr för gamla, berättar Johan.Övriga spelare i NBBF-truppen är Marcus Thimell, Hamadi Neffati, David Norén, Henrik Schill, William Magarity samt Robertino Duric.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!