Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Imponerande svensk seger i Zagreb

Imponerande sifffor och imponerande spel.Sverige gjorde en praktmatch mot Kroatien i Zagreb.3-1-segern var en skön skjuts mot EM.- Idag fungerade det bra, vi vinner mot ett bra lag, säger Zlatan Ibrahimovic till TV 3.

NORRKÖPING2012-02-29 22:35

Sverige fick en drömstart i träningsmötet mot Kroatien. Redan efter 13 minuter gjorde Zlatan Ibrahimovic 1-0 på straff.

Kroatiens målvakt Stipe Pletikosa sänkte Rasmus Elm och domaren pekade på straffpunkten.

Straffen var lika klar som Zlatans straff var säker.

Jonas Olsson som kastades in i startelvan som mittback när Daniel Majstorovic skadade knäet hamnade sedan i en olycklig huvudroll.

Mittbacken nickade in ett självmål en minut innan halvtidsvilan.

Marcus Allbäck nöjd med lagets insats de första 45 minuterna.

- Ja, framförallt med den första halvtimman, då spelar vi riktigt bra, säger Marcus till TV 3.

Fyra byten i paus

I paus gjorde Sverige inte mindre än fyra byten. Bland annat kom omskrivne John Guidetti in och fick göra A-landslagsdebut.

Bytena blev oerhört lyckade - Sebastian Larsson kom också in i 46:e minuten och han behövde bara en minut att ge Sverige ledningen sedan Zlatan Ibrahimovic svarat för förarbetet och Samuel Holmén fått på ett bra skott som inte målvakten kunde hålla.

Efter en knapp kvart av andra halvlek svarade mål-Isaksson för en strålande räddning.

I stället kunde Sverige öka på ledningen till 3-1 efter en timmas spel. Återigen var det Zlatan Ibrahimovic som svarade för framspelningen, ?Seb? gjorde inget misstag när han kom fri.

Sverige tvingades annars till en ändring av den tilltänkta laguppställningen då Sebastian Larsson kände sig lite hängig och ersattes av Anders Svensson från start.

Omskrivne John Guidetti fick inte så mycket uträttat den tid han fick på planen men hyllades av självaste Zlatan efterår.

- Alla behöver en joker i EM, han (Guidetti) är våran.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!