En medioker insats och förlust borta mot LF. Det finns enklare matcher att hoppa på vinnarspåret igen än mot obesegrade Uppsala.
Dolphins valde dessutom att krydda utmaningen genom att komma ut lika platt som uppe i Luleå.
10–23 efter första perioden.
Minus 19 poäng när hålet var som allra djupast.
Resultattavlan visade 33–46 i halvtid och det kändes som om Uppsala var i total kontroll. Där och då fanns det ingenting som talade för att det skulle bli hemmaseger.
Men vi borde lära oss – det är idiotiskt att räkna bort Dolphins. Ett par väl valda från coach Lasse Johansson väckte laget.
– Vändningen kom när vi hittade rätt i defensiven. När vi blev aggressivare och började att prata med varandra, summerar Joakim Kjellbom medan han varvade ned bakom ena korgen.
Den meningen har lagkaptenen använt tidigare. Det är inte första gången vi sett Dolphins tvingas gräva längst ned i registret för att stoppa blödningen och sedan stå där som vinnare. Att göra det mot ligans enda obesegrade lag är inte desto mindre imponerande.
– Jag har varit med om värre vändningar än så här. Men de här segrarna är extra sköna, fortsätter Kjellbom.
Prostran nollades längeKelly Grants Uppsala fick matchen exakt dit de ville inledningsvis.
De spelade ett klockrent försvar. Höll Toni Prostran på noll poäng till mitten av tredje perioden och fick en småfrustrerad Dominique Morrison att ta svåra skott.
– Sen började vi att se trötta ut. Det syntes i straffkasten, men det är ingen ursäkt. Norrköping satte de tuffa skotten, summerar Grant.
Kristoffer Gafor kom in från bänken och sköt till energi.
– Jag försöker att spela så att det smittar av sig på de andra. Det kändes bra. Jag fick sätta ett par skott och spelade bra försvar.
Och nu är ni första lag att besegra Uppsala?
– Ja, just det. Det tänkte jag inte på efter allt som hände, skrattar Gafor.
Lasse Johansson: I första halvlek spelar Uppsala ut oss helt och hållet. Jag tror vi hade en offensiv retur i första halvlek. Ett mått på att aggressiviteten saknades. Vi vinner tack vare hemmaplan och energin vi fick från publiken.
Skickar det här en signal till övriga Sverige?
– Det tror jag inte. Vi får jobba ett tag till innan de signalerna kommer, men både vi och Uppsala kommer att vara topplag, slutar Lasse Johansson.