Det har varit en jobbig period för Henrik Gustavsson. Åtvidaberg är på väg att ramla ur allsvenskan och den rutinerade målvakten har inte kunnat träna eller spela på en månad.
Anledningen: Borrelia.
– Det har varit en tuff period. Mycket smärta och illamående men nu börjar medicinen hjälpa. Skönt att känna på en boll igen. Viktigt för psyket, säger Gustavsson till 24 Corren.
Det började med att det strålade i ländryggen och spred sig ut mot höfterna. Så pass allvarligt att Gustavsson inte klarade av att vare sitta upp eller ligga ned.
– Framför allt inte sova. Jag blev illamående när jag körde bil. Åksjuk när man själv kör. Det har varit tufft men jag är glad att de hittat vad det är. Jag förstår andra som har gått med det här vilket helvete det är. Det tar på kroppen, men nu är jag i gång i fall.