Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

En lugn dag på jobbet för serieledaren

Hästen gjorde vad som behövdes hemma mot Munkfors i går - men inte mycket mer. - 6-2 kommer det att stå i historieböckerna och det är det som betyder något, säger tränaren Sune Bergman efter segern.

NORRKÖPING2010-12-09 03:00
Efter förlusten mot Skövde senast ville Sune Bergman se en reaktion från sitt lag.Det fick han.Vita Hästen gick in och punkterade matchen mot Munkfors tämligen omgående. Gustaf Gardell satte 1-0 redan efter två minuter.2-0 kom dryga sju minuter senare i spel fem-mot-fyra. Marcus Eriksson var sist på pucken den gången.Överlägsna
I början av andra perioden ökade Viktor Ringberg och Dan Björkman på till 3- och 4-0.Då var det mer eller mindre klart. - Vi kände oss överlägsna redan från start. Vi har ju slagit Munkfors stort tidigare och när vi får några mål i början av matchen så blir det lätt så här. Sedan blir vi bara sämre och sämre ju längre matchen går tycker jag, säger Sune Bergman.Emil ökade på
Emil Sätterman ökade sedan på till 5-0 innan gästerna reducerade två gånger om.Med knappt sex minuter kvar av matchen satte sedan Victor Ringberg dit 6-2 vilket blev slutresultatet i den här matchen.- Det som är positivt med den här matchen är att vi har tre unga backar, Erik Ericsson, Christian Axelsson och Filip Lundgren, som inte spelat så mycket förut som nu fick chansen. Sedan klarade vi oss från skador vilket var skönt. Sune hoppas nu få tillbaka lite spelare så att det kan bli bättre fart på träningarna. - Matcher kan man klara utan några spelare men träningarna blir lidande. Det blir inte alls samma intensitet, säger Hästen-tränaren.Si och så
Underhållningsvärdet i Himmelstalundshallen var det väl si och så med i går, men för Viktor Ringberg var det en nyttig match i jakten på den rätta formen.Hästenspelaren stod för två mål och en assist och visar att han är på gång efter en höst fylld av skador. Avslaget
- Jag har inte spelat så mycket den här säsongen och vill bara försöka få så mycket tid på isen som möjligt nu. Jag tycker att jag kommer in i det bättre och bättre, säger han.- Vi sa att vi skulle gå in och träna på lite saker, uppspel och styrningar till exempel, men jag vet inte om det blev så mycket av det. Det blev ganska avslaget, men Munkfors står upp bättre nu än vad dom har gjort tidigare tycker jag i alla fall.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!