Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Dolphins vill inte förstärka

Transferfönstret slår igen 28 februari. Med Ian Johnson och Andrew Pleick tillbaka är datumet ointressant för Kelly Grant. - Vi tittar inte på förstärkningar, säger Dolphinscoachen.

NORRKÖPING2008-02-15 03:00
Dolphins har visat två ansikten i de senaste omgångarna. Efter den överraskande segern borta mot Plannja för en vecka sedan kraschlandade laget hemma mot Sundsvall.- Från att se ut som ett topplag till ett bottenlag, konstaterar Kelly Grant.Med Ian Johnson och Andrew Pleick på god väg tillbaka är smällen i Mässhallen glömd. Den viktiga duon finns med på resan till Stockholm ikväll.I Fryshuset fortsätter jakten på en slutspelsplats.- Jag är nöjd med det lag vi har med Ian och Andrew tillbaka. Vi tittar inte på någar nya spelare nu, avslöjar Kelly.Uppsala förstärkte laget med den serbiske centern Borislav Djordjic i veckan. En spelare Kelly gärna hade haft i laget.- Synd att vi inte visste att han fanns tillgänglig, det är en bra spelare. Du har ingen kontakt med brorsan (Kenny) och ber att han ska hålla ögonen öppna?Ian startar?
- Nej. Det är naturligt avgörande hur det blir med Pleicks skada men nu vill jag inte göra så mycket.Andrew Pleick och Ian Johnson tränade båda under torsdagen. Kelly Grant hoppas att båda kan spela mot 08 Stockholm imorgon.- Ja, jag räknar med att båda byter om och följer med upp, säger Dolphinscoachen.Ömma senor
Pleick har dragits med ömmande hälsenor och stått över de två senaste matcherna. Ian Johnson missade mötet med Sundsvall i tisdags på grund av sjukdom.Mot 08 kommer båda att behövas.- Men Andrew startar inte matchen. Jag hoppas att Ian är så pass frisk att han kan spela från start, säger Kelly.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!