Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Denseln missade topplacering

Ett jättelopp av Per Brolund och en stark sista sträcka av Eric Andersson räckte inte för OK Denseln i Jukolakavlen.  - Misstagen var för många och för stora, säger lagledare Janne Berggren.

Foto: Veli-Matti Parkkinen

NORRKÖPING2008-06-16 03:00
OK Denseln slutade 34 i årets Jukolakavle. En besvikelse, men ingen katastrof enligt Berggren.- Grabbarna hade nog siktat på en topp-15-placering, men Sigge Jensen Lundedal gjorde en ganska grov miss på förstasträckan och tappade 14 minuter. Då blir det svårt.Sjutton så bra
Därefter gjorde Per Brolund en jätteinsats på andra sträckan och fick femte bästa tid totalt. Tillsammans med Eric Andersson var han den enda som kom undan med godkänt. Resten får bakläxa av Berggren.- Jag vet inte vad det beror på. Det är flera för stora misstag av killarna däremot gör vårat andralag en stark insats och slutar 58. Damerna slutade 71 och hade samma problem som herrarnas förstalag.- De får också en dålig start, men Linda Lindkvist gör det jättebra. Hon är bara 15 år. Kolmårdens damer tog en fin 17:e plats medan herrarna hamnade på en något mer blygsam 94:e plats.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!