I norska Kristiansand avgörs i helgen nordiska mästerskapen, NM, i kanot för juniorer och U21-kanotister. Emil Svensson ser fram emot sitt femte NM.
– Jag är taggad, det ska bli kul. Och vi ska ta revansch, säger Emil Svensson.
Med "vi" menar han sin besättningskompis Henrik Strand. De paddlade U23-VM nyligen, där det blev en semifinalplats.
– VM var häftigt, Ungern är kanotens Mecka. Vi gjorde bra lopp och gav vad vi hade, och trodde att det skulle räcka längre.
Nu vädrar de revansch. De ser fram emot motståndet som främst de norska och danska besättningarna bjuder på.
– Det vi lärde oss i Ungern är att vi sitter bra och att vi får ut maximalt i varje lopp, men att vi måste våga mer i början, i starten.
Emil och Henrik tävlar i K2 200, 500, 1000 och 5000 meter, bäst chans finns i 500, 1000 och 5000 meter. Han paddlar även K1 5000 meter.
– Får jag till ett bra lopp och har turen på min sida har jag medaljchans, säger Bråvikens Emil Svensson.
Övriga lokala kanotiser på NM är: Juniorer: Paulia Maxe,/Finspång, Andreas Edhag/Bråviken, Jens Torstensson/Bråviken, Jesper Melvinger/Finspång. U21: Joakim Lindberg/Finspång, Emil Svensson/Bråviken.