Vita Hästen har hoppat mellan högt och lågt under hösten men fick i alla fall ett perfekt slut på 2020.
Mellandagssegrarna mot Västerås och Väsby gav både självförtroende och ett lyft i den täta men haltande tabellen.
Inför måndagens hemmamatch mot fyran Södertälje ligger Hästen sjua, precis utanför det övre slutspelsstrecket. För första gången den här säsongen finns också chansen till tre raka segrar.
– Vi vill gärna ha den tredje, och fjärde efter det. Man sneglar väl på tabellen ibland, även om det är olika antal matcher, och vi vill självklart komma så högt som möjligt. Mentalt betyder det ju också en del om man kan hoppa upp ett par placeringar efter en vinst, eller åka ner ett par om man förlorar. Oftast är det det laget som har vunnit ett par raka som också tar hem de täta matcherna. Då känner man sig trygg på ett annat sätt, konstaterar Niklas Czarnecki.
Vita Hästen har mött Södertälje en gång under hösten och föll då med knappa 2–3 i Scaniarinken.
– De har hittat en bättre struktur. Det är ett tungt lag som är offensivt skickligt men framför allt har de förbättrat sin defensiv. Det krävs mycket för att få mål mot dem. Mycket kommer handla om att vinna dueller och vara etta framför kassen, säger Czarnecki.
2020 avslutades med en rejäl ruljans i truppen. På bara ett par dagar lämnade Alexander Lindelöf och Martin Janolhs laget när lånekontrakten gick ut, samtidigt som målvakten August Hedlund lånades ut till Tranås igen och backen Jakob Stöffling återgick till Halmstad på en riktig övergång.
På plussidan finns forwardsen William Fällström och Mark McNeill, som var med och bidrog till de två senaste segrarna.
– Båda har gjort det jättebra. William fick ju en fantastisk start med tre mål på två matcher och McNeill fick ett lyft i sista matchen också. Det syns att han har spelat på en hög nivå. Han är väldigt klok på isen, trygg och mogen, och han är oftast på rätt ställe.
Backen Niklas Folin tvingades utgå med en skada mot Väsby och hans status är oklar inför Södertäljematchen.
– Det är en muskelsträckning. Vi får se på värmningen i morgon om han kan vara med. Jens Holmström gick ju ner som back efter en period senast och gjorde det fantastiskt bra. Det kan bli att vi fortsätter så nu också, säger Niklas Czarnecki.