Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Viktige backen missar matchen – ersätts av Samuelsson

Vita Hästen kommer att mönstra så gott som fullt lag hemma mot Västerås under onsdagskvällen. Saknas gör dock en viktig pusselbit: Alexander Falk.

Jesper Samuelsson tar Alexander Falks plats i backbesättningen.

Jesper Samuelsson tar Alexander Falks plats i backbesättningen.

Foto: Montage

Ishockey2022-01-18 13:05

Efter tre veckor utan match är det äntligen dags Vita Hästens tur att spela allsvensk ishockey (om inget förändras skall sägas). Västerås står för motståndet i Himmelstalundshallen och hemmalaget får klara sig utan Alexander Falk.

– Han får tidigast komma hit på torsdag, så om vi får spela match på fredag så är han med igen. Alex har covid, men mår hur bra som helst, inga symptom överhuvudtaget. Han tog testet för att hans tjej var sjuk. Då visade det sig att hon inte hade viruset, men han hade det, säger Hästen-tränaren Tony Zabel.

Alexander Falk håller igång med löpning så länge, vilket hans goda hälsotillstånd tillåter. Falk är tillsammans med Rihards Marenis den spelare som snittar fjärde mest istid per match i laget med knappt 20 minuter. Framför honom på listan är backkollegorna Colby Sissons (spelar mest i hela serien), Jonathan Racine och Jakob Stridsberg.

Tony Zabels lösning på hålet som Alexander Falk lämnar efter sig är ett beprövat sådant.

Jesper Samuelsson kliver ner i ett backpar.

– Som laget ser ut nu, så är han back. Om det blir mer vet jag inte, det beror hela tiden på hur läget är i övrigt, säger Tony Zabel.

Kevin Ramsten och Albin Emanuelsson från J20-laget har gjort flera träningar med A-truppen.
Kevin Ramsten och Albin Emanuelsson från J20-laget har gjort flera träningar med A-truppen.

Juniorerna Kevin Ramsten och Albin Emanuelsson var med och tränade under tisdagen och lär få vara med i laguppställningen mot Västerås. Om det sedan blir någon istid är en annan femma.

– Västerås blir tufft. De är påkopplade nu och vill hitta sitt spel till slutspelet. Ett komplett allsvenskt lag. Vi gjorde en jättebra match mot dom sist, men hade också maxutdelning. Det här blir något att bita i för oss, men vi kan slå dom, säger Tony Zabel som inte räknar med något skönspel från hans mannar:

– Det jag är orolig för är de första tio minuterna. Västerås är inne i det och kommer köra. Vi måste hantera de första tio, så att det inte står 0–3 i rumpan. Men det ska vi klara av, vi ska hålla det ruskigt enkelt. Vi har blivit bättre i vårt beslutsfattande under säsongens gång.

Så tränade laget

Målvakter: Adam Ohre och Jesper Myrenberg.

Backpar: Colby Sissons, Jonathan Racine – Jakob Stridsberg, Philip Alftberg – Jesper Samuelsson, Hampus Falk – Kevin Ramsten, Lukas Flygt.

Kedjor: Marcus Eriksson, Josh Wilkins, Rihards Marenis – Corey Mackin, Erik Borg, Fabian Ilestedt – Alexander Ljungkrantz, Ludwig Stenlund, Filip Cruseman – Hampus Olsson, Albin Emanuelsson, Elliot Lorraine.

Karta: Himmelstalundshallen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!