Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nästa finländare till Örebro: Puustinen

SHL-klubben Leksand fortsätter att plocka in finländare – senast i raden Juuso Puustinen, som närmaste kommer från spel i KHL-laget Sibir Novosibirsk.

Ishockey2021-07-03 17:32

"Det känns jättebra att vi lyckats landa Jusso i en kamp med andra klubbar. Vi får in en högerfattad spelare med som besitter alla kvaliteter för att vara en toppspelare i vårt lag", säger sportchefen Niklas Johansson.

"Med sitt skott som sitt främsta vapen kommer Jusso tillföra ytterligare en dimension till vårt redan starka lag."

33-årige forwarden Puustinen:

"Jag känner några av de finländska spelarna sedan tidigare. För ett par dagar sedan pratade jag med Robert Leino och efter det kände jag att Örebro kommer vara helt rätt för mig."

Örebro har inför säsongen värvat Jani Lajunen, Joel Mustonen och Miikka Salomäki.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!