När Vita Hästen under torsdagen plockade in rutinerade Pontus Sjögren fick Daniel Marmenlind snällt packa ihop sina saker och åka hem till Örebro igen.
Beskedet kom som en blixt från klar himmel för den 19-årige målvakten.
– Det var självklart tråkigt att det blev som det blev. Kändes ganska tungt att få beskedet och ingenting man förväntat sig. Men jag får försöka se det positivt och kriga på i Örebro nu i början, säger Marmenlind.
Han fortsätter:
– Det har gått bra och vi har släppt in nästan minst mål i hela serien. Så värvar de en målvakt. Det kändes märkligt. Och det verkar vara många som också tycker så.
Enligt Hästens sportchef Niklas Czarnecki vill klubben ha in rutin på målvaktsposten med anledning av tabelläget vilket gör att “det vilar ett alldeles för tungt ansvar på våra relativt unga och oerfarna målvakter i truppen idag.”
Daniel Marmenlind håller inte med.
– Det är väl vad han tycker. Men han har inte frågat vad vi känner så det är väl bara vad han tror. Eller om det är en ursäkt. Jag tycker själv om att spela under press … nej, jag förstår inte riktigt vad han menar med det där, säger han.
På NA:s konstaterande att Hästen gör minst mål i allsvenskan, svarar han:
– Precis … nej jag vet inte. Så värvar de en målvakt. Vad vill de att vi ska göra? Lägga flippmackor? säger Marmenlind med ett skratt.
– Det känns nästan lite komiskt.
Nu har han i stället siktet inställt på att hitta en ny klubb. Något SHL-spel lär det knappast bli.
– Allsvenskan är det man främst vill spela i men det är svårt att hitta mitt under säsongen. Det finns många duktiga målvakter. Så vi får se hur det blir, säger han.