Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Ska jag vara helt ärlig, så kan det ha räddat oss"

Marcus Eriksson berömmer Tony Zabel för dennes arbete i Vita Hästen och ska försöka ta slutspelschansen med lagkamraterna. "En otrolig resa på många händer och fötter", säger Eriksson.

Marcus Eriksson är sedan en tid piggare i lungor och ben än när Vita Hästen gick på kort om folk.

Marcus Eriksson är sedan en tid piggare i lungor och ben än när Vita Hästen gick på kort om folk.

Foto: Magnus Andersson

Ishockey2022-03-15 18:00

För en dryg månad sedan sa Marcus Eriksson i en intervju att man siktade mot slutspel, men att prio ett var att undvika ett negativt kval.

Detta var 9 februari, innan Nerijus Alisauskas och Gints Meija hade kommit och bidragit med nyttig spets och en breddning av truppen.

– Det har synts tycker jag. Det var nån gång innan jul vi började gå på tre femmor. Du klarar det några matcher, men sen blir det tungt och sen kommer en eftersmäll. Man har ju känt...man var inte pigg liksom. Att de två kom in, och att vi fick tillbaka lite skadade spelare, var otroligt viktigt. Jag har mer kraft att vara kreativ, säger Marcus Eriksson.

Hur trött var du när det var som jobbigast?

– Man tänker inte så jäkla mycket på det ändå. Man gör allt man kan för att vi ska vinna. Men det är klart, man hamnar i en dipp. Det var inte samma ork, fart och produktion. Jag tror att vi egentligen hade tur med covid-avbrottet som var i januari. Vi hade ju några inställda matcher och ska jag vara helt ärlig, så kan det ha räddat oss. Hade vi haft de matcherna är med lite folk – då hade det blivit jäkligt tungt.

Vita Hästen var tippat på de två nedersta platserna i tabellen av lejonparten av tyckarkåren inför seriestart i slutet av september.

– Vi har gjort ett otroligt jobb, alla inblandade, under hela säsongen. En otrolig resa på många händer och fötter. Så spretiga som vi var i början, vi blandade och gav...det gör vi fortfarande, men inte i närheten av lika mycket. Om vi inte hade utvecklats under säsongen, så hade vi nog legat där nere i tabellen i dag. Vi är fortfarande inte hundraprocentiga, vi blir lite för dåliga ibland, men det är under kortare perioder vilket har gjort att vi har kunnat plocka mer poäng, säger Marcus Eriksson och adderar:

– De värvningar som har kommit in, och alla förändringar, har varit ett måste. Sen kan man tycka att man ska behålla kärnan och grejer – men det är svårt när hockeyvärlden ser ut som den gör. Det har slagit rätt för oss. Marenis (Rihards) är ju otroligt rätt. Och Meija och Alisauskas har kommit in och bidragit med stablitet och ett färdigt hockeyspel i stället för att man ska behöva lära ut hur man ska spela och sånt.

Tony Zabels vara eller inte vara i Vita Hästen i framtiden är en snackis, var står du i den frågan?

– Vi har jobbat ihop i nästan tre år. Jag vet var Tony står. Han är en otroligt kompetent tränare. Sen vad som väljs och sker, det bestämmer inte jag. Jag tycker att Tony har gjort ett jättebra jobb alla säsonger i Vita Hästen. Det finns inget att klaga på där. Det är upp till de som bestämmer vilken väg de vill gå.

Vad tror du om chanserna att lägga beslag på den sista slutspelsbiljetten?

– Det enda vi kan fokusera på är att vinna vår match. Gör vi det, så har vi en chans. Det kanske är skönt att vi måste ta tre poäng, det blir inga konstigheter.

Om ni leder inför tredje perioden, kommer du att kunna hålla dig från att slå en kik på hur det går för Tingsryd?

– Ja. Jag har inte gjort så på hela säsongen. Visst, det kommer upp på mediakuben ibland. Det är så man ser det. Men jag tänker ingenting på annat än vår match.

Karta: Himmelstalundshallen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!