GolfstjÀrnan hade tur som överlevde den allvarliga trafikolyckan i tisdags och har opererats för en krossad fotled och ett benbrott.
Skadorna har skapat frÄgetecken om huruvida Woods skulle kunna spela golf igen. Inte minst med tanke pÄ ryggproblematiken som tvingat honom till fem operationer.
2019 kom han tillbaka frÄn en sÄdan och tog en sensationell Masters-titel, den femte i ordningen. Enligt ett gÀng toppkirurger som nyhetsbyrÄn Reuters talat med kan han vara pÄ vÀg mot en ny supercomeback.
ââDet jag lĂ€rt mig av att jobba med idrottare, speciellt pĂ„ den hĂ€r nivĂ„n â rĂ€kna inte ut dem, sĂ€ger Victor Khabie, chef för ortoped- och ryggradsinstitutet pĂ„ Northern Westchester i New York.
ââDet tar förmodligen tolv veckor till fyra mĂ„nader för att benet ska lĂ€ka. Efter intensiv rehab borde han kunna spela pĂ„ elitnivĂ„ inom ett Ă„r.
Med risk för infektioner sÄ finns det mycket som Woods mÄste ta hÀnsyn till innan han försöker sig pÄ en comeback. Men utan större komplikationer tror lÀkarna att han kan pegga upp redan till nÀsta Ärs US Masters, som spelas i april.
ââHan har ett starkt psyke och Ă€r uppenbarligen fokuserad och driven. Jag kan se honom pĂ„ banan inom sex till tolv mĂ„nader, sĂ€ger idrottslĂ€karen Riley Williams.
Nicholas DiNubile, talesperson för amerikanska ortopediska organisationen AAOS, sÀger att elitidrottare besitter alla verktyg för att hantera liknande motgÄngar, men ifrÄgasÀtter om Woods verkligen vill genomgÄ det en gÄng till.
ââJag skulle inte skriva av honom. Det som Ă€r emot honom Ă€r hans Ă„lder och om han verkligen behöver det.