Norrköpingsklubben har med ett eget gäng till mästerskapet på Norrköpings Friidrottsarena 5–7 augusti och det är det yngsta av hemmahoppen som helt klart har de största ambitionerna.
Det är tydligt när Sporten lyckas samla fem ett par veckor före SM.
Med ett personligt rekord på 5,10 är han delad etta av de anmälda hopparna och när superstjärnan Armand "Mondo" Duplantis inte kommer till "Peking" är stavtävlingen vidöppen.
Robin Jacobsson, Ullevi FK, som vann inne i vintras, har skadebekymmer och en annan stor talang, Örgrytes William Asker, är borta på junior-VM.
Tjalve-talangen – som tog brons på U18-EM i Jerusalem i början av juli – är medveten om att det är en häftig chans när Norrköping arrangerar sitt första SM i friidrott på ett drygt sekel.
På samma arena där han för ett år sedan försvarade sitt USM-guld.
– Jag kommer vara mer taggad av förväntningar än nervös. Jag siktar på medalj, vill helst åt guldet. Är en av dem som har chansen att vinna, säger killen som fyller 17 först i oktober.
Vad har du i kroppen?
– Mycket mer, jag var högt över när jag klarade 5,10. 5,20–5,30 i alla fall.
Det kan räcka långt...
– Ja, det tror jag. Bara jag får till ansatsen ordentligt så jag kommer rätt ska det gå bra. Jag har blivit mer stabil, det är inte jättemycket som kan gå fel. Det är nästintill perfekta förhållanden i och med att man kan hoppa åt båda hållen, säger Linus Jönsson.
Av de övriga i Tjalve-gänget sticker förstås August Mollén ut efter sitt sensationella VM-silver på orienteringens sprintmästerskap strax efter midsommar.
22-åringen är också en inte helt oäven på friidrottsanläggningarnas tartanbanor över medel- och långdistans.
– Att gå till final på 1500 meter är fullt rimligt, och det skulle jag vara superglad för. Vi har rätt många goda medeldistansare i Sverige nu så det känns lite för mycket begärt att jag kan vara med och slåss om medaljerna. På 5 000 meter är det mest troligt att jag får springa i B-heatet eftersom jag inte hunnit med att kvala in med någon tid i år, säger skrällmedaljören från danska Fredericia.
Mångkampstjejen Tuvalisa Rosenquist räknar med starter i både höjd och längd. Den förstnämnda grenen har 20-åringen visat klass i vid två av stortävlingarna det här året. I vintras tog hon JSM-guld inne och för ett par veckor sedan blev det brons i nordiska baltiska mästerskapen.
Vid båda tillfällena floppade hon över 1,76.
– Det finns absolut kapacitet för att ta 1,80. Det kanske kan räcka till en toppsex-placering, men jag har inte full koll på konkurrenterna som ska vara med. Formen är i alla fall bra, säger Norrköpingstjejen som mycket väl kan nå över sex meter i längd.
Hoppduon Joakim Wadstein (höjd) och Gustav Magnusson (längd) tog båda bronsmedaljer vid de senaste JSM-tävlingarna, inne i vintras. Bägge har haft det besvärligt under sin SM-uppladdning – men räknar med att kunna kliva ut inför ett stort publikstöd.
– Åkte på en muskelbristning på baksida lår i början av maj, och en fot som krånglat tidigare har jag fått problem med igen. Men jag hoppas kunna prestera bra här hemma ändå, säger Joakim Wadstein som varit över två meter vid samtliga tävlingstillfällen han haft på hemmaarenan.
–Jag har dragit på mig en baksidesskada, så huvudfokus är bara att kurera mig för att vara med på SM. Det är en chans utöver det vanliga med hemmaplan. Är jag fräsch vill jag hoppa längre än någonsin tidigare. 7,22 är "perset", säger Gustav Magnusson.