Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Wikman förlänger kontraktet: "Väldigt bra"

Magnus Wikman, assisterande förbundskapten för damlandslaget i fotboll, förlänger sitt kontrakt. Det nya avtalet sträcker sig över EM 2025. Samma som för förbundskapten Peter Gerhardsson.

Magnus Wikman (vänster) och Peter Gerhardsson (höger) har kontrakt över EM 2025. Arkivbild.

Magnus Wikman (vänster) och Peter Gerhardsson (höger) har kontrakt över EM 2025. Arkivbild.

Foto: Christine Olsson/TT

Fotboll2023-09-13 09:13

"Det känns väldigt bra att förlängningen är klar och jag är glad över möjligheten att fortsätta arbetet med alla spelare och övriga ledare i landslaget", säger Wikman i ett pressmeddelande.

Under onsdagen tas truppen till Nations League-gruppspelet ut, och den 22 september ställs Sverige mot världsmästaren Spanien i Göteborg. Matchen är av en stor betydelse då den även gäller som OS-kval till Paris 2024.

"Jag ser fram emot att träffa laget igen på måndag och tillsammans börja resan mot nästa mästerskap, fortsätter Wikman.

Blågult tog brons i sommarens fotbolls-VM i Australien och Nya Zeeland.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!