Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Uppgifter: "Totte" till Tyskland

IFK Norrköping mot Eintracht Braunschweig?Olika medier skriver att Christoffer Nymans flytt är nära.

Till Tyskland? Christoffer Nyman uppges vara nära Eintracht Braunschweig.

Till Tyskland? Christoffer Nyman uppges vara nära Eintracht Braunschweig.

Foto: Niclas Sandberg

FOTBOLL2016-08-21 17:09

Tysk och svensk media rapporterar att IFK Norrköping är på väg att sälja sin anfallare. Köparen: Eintracht Braunschweig. Till vardags i den tyska andradivisionen. SEEN–Magazine spekulerar i att Braunschweig vill fylla på truppen med en skandinavisk forward – och att det är "Totte". Sportbladet hänvisar till sina egna källor när de skriver att 23-åringen kommer att resa till Tyskland under måndagen för att genomgå en läkarundersökning.

– Vi vill att alla ska vara kvar men vad som händer kan jag inte svara fullt ut på, sa Jens Gustafsson till Folkbladet i fredags.

Då sa även IFK-managern om läget med sin nyttiga forward:

– Det finns ingenting att informera om. Det ska bli skönt när det blir september men oavsett vad som sker har vi en stark trupp där många går framåt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!