Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Ser över vad som är bäst för IFK"

U21-laget stängde säsongen med ett kryss.Mathias Florén har gärna samma uppdrag nästa säsong – men det är justeringar på gång på ledarsidan.– Vi ser över hela organisationen för att se vad som är bäst för IFK, säger managern Jens Gustafsson.

Summerar. Mathias Florén vill gärna ha ansvaret för U21-laget även nästa säsong. I övrigt kan det vara justeringar på gång i ledarorganisationen.

Summerar. Mathias Florén vill gärna ha ansvaret för U21-laget även nästa säsong. I övrigt kan det vara justeringar på gång i ledarorganisationen.

Foto: Johan Adamsson

FOTBOLL2017-10-17 20:01

Tre oavgjorda och tre förluster.

IFK Norrköping hade problem att hävda sig på allvar i slutspelsgruppen och slutade trea före Falkenberg.

Under onsdagen gör Elfsborg och Brommapojkarna upp om vem som kniper finalplatsen.

– Det är så här det sett ut. Vi har svårt att göra mål och skapa chanser efter det spelövertag vi har tycker jag, summerar Mathias Florén.

IFK-tränaren gillade vad han såg fram till straffområdet och det var en tempostark match mellan två lag som inte verkade bry sig om att matchens utgång saknade betydelse.

– Vi sa det innan: U21-matcher handlar om att man vill visa upp sig själv och med det behöver man göra bra för laget med. Det tycker jag de ställt upp på bra hela säsongen. Sen räckte vi inte till i slutspelet för att vara med och slåss om en finalplats men över hela året är det bara BP som varit överlägsna. Vi har förlorat alla fyra matcherna, två stort och två har varit ganska jämna. Annars har vi varit med mot alla lag, fortsätter "Florre".

Och ser gärna att han får ha samma huvudansvar i U21-laget även nästa år men det kan bli ändringar på ledarsidan.

Något som Jens Gustafsson, IFK-managern, bemöter så här:

– Jag kan inte säga så mycket om det nu. Det är för tidigt. Vi ser över hela organisationen för vad som är bäst för IFK. Det gör alla lag vid den här tidpunkten men vi är inte framme där än. Det kan hända saker men i grunden är jag nöjd med vad jag ärvde av Janne men vi ser över vad vi kan göra bättre i hela truppen.

Inom snart kommer "Peking" lämna besked hur och var träningslägret kommer äga rum i vinter.

Målet är att matcha mot kvalificerat motstånd likt Shaktar Donetsk som IFK 1–6-förlorade mot i Portugal.

Det är även spikat att motståndare i genrepet inför nästa år blir Hammarby. Den matchen kommer att spelas i Norrköping.

Matchfakta: IFK Norrköping–Falkenbergs FF 1–1 (1–1)

0–1 Herve Prudence Nshimirimana, 1–1 Alfons Sampsted.

Domare: David Almgren, Mjölby

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!