När man sedan går igenom övriga lagdelar riktas mer kritik och skepsis. Backsidan tror man emellertid på.
– Värvningen av Dagerstål kommer bli väldig viktig för dom. Även Ekpolo som på förhand är en supervärvning. Men det är ett sidledshopp för honom. Jag förstår inte den värvningen ur Ekpolos synvinkel, jag förstår verkligen hur Norrköping har tänkt, säger Pontus Wernbloom om backlinjen.
Tobias Hysén:
– Det är inte bara att plocka in två spelare i en försvarslinje och sen funkar den. Det handlar om att spela ihop sig givetvis. Antagligen kommer försvarlinjen bli bättre ju längre säsongen går. Jag hade dock gärna sett Norrköping spela en fyrbackslinje. Dels för att få Ekpolo i en lite mer defensiv höger ytterbacksroll. Jag gillar att de värvar Ekpolo för då måste dom flytta in Wahlqvist Egnell i mitten. Det tror jag kan bli ett genidrag.
De före detta IFK Göteborg-profilerna menar att det finns en valpighet som genomsyrar hela IFK Norrköpings trupp.
– Jag ser ingen spelare på mitten som går med bröstkorgen utåt. Som tar tag i spelet när det hackar lite. Abdulrazaq har varit svinbra i inledningen av det nya året och kommer kanske bli det stora utropstecknet. Men när de ska gå upp mot de tunga mittfältarna, när de ska spela mot Djurgården och MFF – vem är det som ska leda mittfältet? Det har jag otroligt svårt att se, säger Pontus Wernbloom.
Tobias Hysén är inne på att det kan vara en god idé att lyfta upp Filip Dagerstål på mittfältet i vissa typer av drabbningar.
– För att säkra lite och ha lite mer defensiv balans. Jag gillar ju Jakob Ortmark, men vilka tre IFK än ställer på banan av mittfältarna så kommer man att bli överkört fysiskt i matcher där det är lite mer som står på spel. Norrköping kommer kunna trilla bort motståndare, framför allt på konstgräset. Men när de ska till en lite jobbigare gräsplan, som Degerfors borta, då kommer Norrköping få problem. Jag kan inte se det här mittfältet vinna en sån match där de behöver kriga lite, säger Hysén.
Christoffer "Totte" Nyman talar Blåvitt-duon sig varma om – förutsatt att Nyman är hel.
Tobias Hysén:
– Kan de få ut Christoffer Nyman i 25 av 30 matcher så är det klart att Norrköping har en spelare som kan göra mål varje match. Tyvärr har hans fysiska status varit tveksam de senaste säsongerna. Nu är det tunt bakom. Om Nyman blir skadad så är det ett väldigt stort frågetecken.
Pontus Wernbloom:
– Jag hade inte känt mig trygg att gå in i säsong med den forwardsbesättningen. Norrköping har blivit lite, lite sämre för varje år de senaste åren. Det är fortfarande ett skickligt lag, men jag har svårt att se att de ska bli så mycket bättre i år än förra året. Det finns ingenting som tyder på det.