Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Pelés familj samlas på sjukhuset

Fotbollslegendaren Pelés familj har samlats på Albert Einstein-sjukhuset i São Paulo, rapporterar flera medier.

Ett konstverk i São Paulo föreställande Pelé när han håller om Maradona.

Ett konstverk i São Paulo föreställande Pelé när han håller om Maradona.

Foto: Andre Penner/AP/TT

Fotboll2022-12-24 22:04

Det är oklart om hans sjukdomstillstånd har förvärrats sedan i onsdags, när sjukhuset meddelade att hans cancer blivit värre.

82-åringen opererade bort en tumör i tjocktarmen förra året. I slutet av november lades han in för att justera cellgiftsbehandlingen och under december diagnostiserades han även med luftvägsinfektion.

I onsdags meddelade sjukhuset att det har skett en "utveckling" i hans cancer och att hans hjärt- och njurfunktioner försämrats.

En av stjärnans söner, fotbollstränaren Edinho, meddelade på fredagen att han inte är läkare och därför inte behövdes på sjukhuset. På julafton skriver han på Instagram att han har åkt dit ändå.

Pelé anses av många vara den bästa fotbollsspelaren genom tiderna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!