Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Olsen sÄgar Qatar-VM: Inget jag kommer titta pÄ

LandslagsmÄlvakten Robin Olsen sÄgar fotbolls-VM i Qatar. Och det Àr inget han planerar att titta pÄ.
–Det Ă€r för jĂ€vligt. Det Ă€r katastrof, sĂ€ger Olsen.

Robin Olsen Àr inte sÀker pÄ om han kommer att se nÄgon VM- match.

Robin Olsen Àr inte sÀker pÄ om han kommer att se nÄgon VM- match.

Foto: Johan Nilsson/TT

Fotboll2022-11-18 20:10

Det blir som bekant inget vÀrldsmÀsterskap för det svenska herrlandslaget i fotboll. Och för mÄlvakten Robin Olsen ser det inte heller ut att bli ett mÀsterskap att följa framför tv:n.

– Jag Ă€r ointresserad av det VM:et. Det Ă€r inget jag kommer att sitta och titta pĂ„, sĂ€ger han.

32-Äringen Àr kritisk till mÀsterskapet och tar upp nÄgra exempel. Bland annat situationen för migrantarbetare i Qatar och nyheten som kom under fredagen: att öl pÄ arenorna förbjuds för supportrar.

– Det blir trĂ„kigare och trĂ„kigare med allt som sker, allt i frĂ„n hur de har fĂ„tt mĂ€sterskapet till hur de behandlar arbetare. Lagar. Nu lĂ€ste jag hur det Ă€r med ölen. Förbjuda ölen för fansen, det gör inte mig mer intresserad av att titta, det kan jag sĂ€ga. Det Ă€r för jĂ€vligt. Det Ă€r katastrof, summerar Olsen.

Kall kvÀll vÀntar

Robin Olsen och Sverige Ă€r i Malmö och gör sig redo för lördagens trĂ€ningslandskamp mot Algeriet pĂ„ Eleda stadion. Enligt Sydsvenskan har det sĂ„lts cirka 14 000 biljetter. Detta trots att det förutspĂ„s bli bĂ„de nollgradigt och möjligtvis ocksĂ„ snöfall.

– Det var kalla fingrar och fötter under trĂ€ningen, men det Ă€r bara till att gilla lĂ€get. Det kan bli ruskigt kallt. Men det blir inga problem att motivera sig, absolut inte, sĂ€ger Robin Olsen.

Även Mattias Svanberg ser fram emot matchen, trots vĂ€deromstĂ€ndigheterna.

– Man fĂ„r springa för att hĂ„lla sig varm, det var kyligt pĂ„ trĂ€ningen i dag (pĂ„ fredagskvĂ€llen) Ă€ven dĂ„ jag jag hade vantar, lĂ„ngbyxor och tjocktröja. Med lite adrenalin och full fart ska det inte vara nĂ„gra problem, Med bĂ„de familj och vĂ€nner pĂ„ lĂ€ktaren Ă€r det inga problem att ladda upp, sĂ€ger Mattias Svanberg inför matchen.

Hyllades av Andersson

Förbundskapten Janne Andersson hyllade pÄ fredagens presskonferens Mattias Svanberg för hans insats mot Mexiko i onsdags, och tror att han "kan vara med och bÀra landslaget bÄde som spelare och person" i framtiden.

– Jag vill vara med och kunna leda laget, styra bĂ„de pĂ„ och utanför plan. Men jag kĂ€nner inte att det Ă€r nĂ„gon extra press pĂ„ mig, jag kĂ€nner att det kommer naturligt. Det Ă€r nĂ„got som ligger i mig, sĂ€ger Mattias Svanberg.

TT: Vad tror du krÀvs för att du ska vara med i truppen Àven till EM-kvalet i vÄr?

– Jag tror det krĂ€vs att jag hĂ„ller mig skadefri, hittar formen under en lĂ€ngre tid och fĂ„r spela mĂ„nga matcher i klubblaget, svarar Svanberg.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!