Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Norling vÄgade med all offensiv IFK-kraft som fanns

Rikard Norling skickade in all offensiv kraft han hade pÄ planen. Det var modigt, vÀlbehövligt och belönades till slut med en poÀng pÄ Eleda Stadion.

Rikard Norling tÀnkte offensivt i Malmö.

Rikard Norling tÀnkte offensivt i Malmö.

Foto: BildbyrÄn

Fotboll2021-09-11 20:30
Det hĂ€r Ă€r en krönika. Åsikterna i texten Ă€r skribentens egna.

Redan i starten av matchen var det tydligt att IFK inte hade tĂ€nkt komma till Malmö för att backa hem. Ett hemmalag, som möter Juventus i Champions League kommande vecka, saknade flera spelare. Inte minst Anders Christiansen och Jo Inge Berget. 

Och Rikard Norling förstod att ta vara pÄ att Malmö var lite reservbetonat, beordrade ut hög press som bet bra i inledningen.

IFK fick grepp om MFF tidigt, skapade mest och bĂ€st och nĂ€r Marco Lund gick omkull i straffomrĂ„det var det drömlĂ€get för att fĂ„ det övertaget som laget behövde. 

IstÀllet:

Miss och en mental push för hemmalaget. IFK var bra första 25 minuterna dĂ€r man Ă€gde boll och skapade lĂ€gen. Jonathan Levis stolptrĂ€ff var ocksĂ„ vĂ€rt ett bĂ€ttre öde men ska man kasta fram klyschornas klyscha – och det ska man ju – sĂ„ gĂ€ller det att göra mĂ„l pĂ„ sina lĂ€gen.

Det straffar sig annars.

0–0 med mersmak före pausen vĂ€nde till en matchbild ingen i det rödklĂ€dda Peking ville ha efter densamma. Malmö kom med tyngd och kraft. Det sĂ„g tufft ut för ett IFK som slet och stred och nĂ€r Adi Nalic klackade in ledningsmĂ„let kom det logiskt sett till matchbilden i det lĂ€get.

MFF hade kopplat det dÀr greppet, med dryga 5 000 hemmafans i ryggen.

DĂ€r och dĂ„ kunde Peking ha tappat matchen. Det fanns lĂ€gen för 2–0 men istĂ€llet för att tĂ€ppa till och försöka jobba sig till en kvittering den försiktiga vĂ€gen skickade Rikard Norling in all offensiv kraft han kunde fĂ„ fram.

In med Carl Björk frÄn bÀnken.

In med Maic Sema frĂ„n bĂ€nken. 

Ut med mittbacken Marco Lund och en trött Kristoffer Khazeni och med Ari SkĂșlason redan inbytt var det fler offensiva fötter pĂ„ planen för bortalaget Ă€n det var minuter kvar nĂ€stan.

Och modet gav utdelning. 

Jakten pĂ„ kvittering kulminerade i den frispark (ja, den var vad jag kunnat se feldömd och jag förstĂ„r MFF:s irritation) som Samuel Adegbenro till slut nickade in för en kvittering som Ă€ndĂ„, sett till hela matchen och insatsen, kĂ€ndes helt okej. Peking förtjĂ€nade poĂ€ngen för sin första halvlek och modet att vĂ„ga gĂ„ för det pĂ„ slutet gjorde det definitivt. 

Nu har IFK i sommar tagit fyra poÀng mot Malmö och visat att man nÀr man fÄr spelet att stÀmma kan vara med och utmana alla lag i enskilda matcher. Det som saknats Àr jÀmnheten.

I matcher.

Men framför allt frÄn match till match. Den stabiliteten har saknats 2021 och gör att det inte lÀr bli mer Àn en position strax bakom toppen. Det Àr helt enkelt det man har presterat för hittills i Är.

Slutligen: Samuel Adegbenro har gjort Ànnu bÀttre matcher, men vilken sÀsong han ÀndÄ hÄller pÄ att skrapa ihop till. Anfallaren nickade in sitt tionde mÄl nu och kostade knappt nÄgot nÀr han kom frÄn Rosenborg. Obegripligt billigt med facit i handen.