Trots noll poĂ€ng och 0â11 i mĂ„lskillnad efter tre matcher har Malmö FF fortfarande chansen att sluta trea i grupp H av Champions League. En placering som ger fortsatt spel i Europa League efter nyĂ„r.
HalvvÀgs in i gruppspelet Àr MFF tre poÀng efter Zenit S:t Petersburg, som förlorade under onsdagskvÀllen borta mot Juventus efter ett sent segermÄl av den svenske landslagsspelaren Dejan Kulusevski.
"Tre extremt bra lag"
ââVi spelar mot tre extremt bra lag. Men vi ska alltid jaga drömmen. Den första drömmen var att kvalificera sig till Champions League och det lyckades vi med. PĂ„ ett sĂ€tt Ă€r det en saga att vi spelar hĂ€r, men vi ska försöka göra vĂ„rt bĂ€sta fĂ„r att nĂ„ tredjeplatsen, sĂ€ger MFF-trĂ€naren Jon Dahl Tomasson efter 0â4-förlusten borta mot den regerande Champions League-mĂ€staren Chelsea.
Det kommer dock att krÀvas att Malmö höjer sig rejÀlt i framtiden.
ââDe tre lagen Ă€r mer eller mindre pĂ„ samma nivĂ„, sĂ€ger lagkaptenen Anders Christiansen.
I Champions League har Malmö nu tvĂ„ raka hemmamatcher â Chelsea den 2 november och Zenit den 23 november. Gruppspelet avslutas borta mot Juventus den 9 december.
NÀrmast vÀntar dock Varberg pÄ bortaplan kommande söndag och SM-guldstriden Àr glödhet. Trion Malmö, DjurgÄrden och AIK stÄr alla pÄ 44 poÀng och dÀr bakom jagar Elfsborg pÄ 42 poÀng.
ââVi vill vinna ligan igen den hĂ€r sĂ€songen. Vi fĂ„r möta Champions League-mĂ€staren för att vi vann ligan. Det borde ge oss en massa motivation till söndag. Det Ă€r genom att vinna allsvenskan som vi fĂ„r spela de hĂ€r matcherna, sĂ€ger Tomasson.
"Ta med oss farten"
Trots att MFF blev överkört borta mot Chelsea tror han att det kan ge energi för framtiden i allsvenskan.
ââVi Ă€r inte vana vid den hĂ€r intensiteten. Beslutsfattande med och utan boll gĂ„r sĂ„ fort. Det Ă€r nĂ„got vi har svĂ„rt med och som vi mĂ„ste anpassa oss till. Förhoppningsvis kan vi ta med oss den farten in pĂ„ söndag, sĂ€ger MFF-trĂ€naren.
Ăven Christiansen ser möjligheter till utveckling genom Champions League-matcherna.
ââSĂ€ttet Chelsea försvarar sig direkt nĂ€r de tappar boll Ă€r nĂ„got vi kan ta med oss. Det Ă€r sĂ„ vi ocksĂ„ vill spela. Vi kan Ă€ven lĂ€ra oss av sĂ€ttet som de attackerar vĂ„r backlinje. Det finns mĂ„nga saker vi kan ta med oss, sĂ€ger Anders Christiansen.