Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

MFF-stjärnornas CL-bonus: 27 miljoner

Malmö FF:s avancemang till gruppspelet i Champions League ger drygt 200 miljoner kronor.

Malmö FF besegrade Ludogorets över två matcher och avancerade till gruppspelet i Champions League.

Malmö FF besegrade Ludogorets över två matcher och avancerade till gruppspelet i Champions League.

Foto: Anton Uzunov/AP/TT

Fotboll2021-08-25 12:48

Men det är inte bara klubben som får ta del av intäkterna – även spelarna får sin beskärda del.

Enligt Sydsvenskan ligger spelarnas sammanlagda bonus på 12-15 procent av pengarna som spelas in i Europa. Det innebär att omkring 27 miljoner går till spelarna – i snitt en miljon vardera.

Bara segern mot Ludogorets i playoff-spelet i Champions League gav klubben ytterligare 100 miljoner kronor jämfört med att spela i Europa League-gruppspelet. Alltså cirka en halv miljon extra i bonus per spelare.

Men pengarna delas inte lika mellan medlemmarna i truppen, skriver Sydsvenskan. Så har det varit tidigare, men nuförtiden justeras det mer efter mängden speltid.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!