Hon har redan skrivit in sig i historieböckerna som IFK Norrköpings första målskytt i damallsvenskan någonsin. Chelsie Dawbers första tid i Sverige har annars varit blandad, där hon spelade mycket i början men lite mindre nu på slutet.
Mot Vittsjö på söndag är det en speciell match på flera sätt för IFK:s australiska mittfältare.
– En av mina bästa vänner Charlotte Grant (var lagkamrater hemma i Adelaide United) är där. Det är bra för mig att ha henne i Sverige och att få chansen att träffa henne igen så att det känns lite som att vara hemma. Det är också speciellt för att förra gången vi möttes, i träningsmatchen, gjorde jag målet (1–0-seger). Förhoppningsvis gör jag det igen.
Efter fyra raka förluster är det ett rutinerat allsvenskt lag som IFK ställs mot på söndag på Platinumcars Arena. Det skånska laget ligger placeringen före IFK i tabellen (sjua). Utöver Charlotte Grant har man även Katrina Gorry och Clare Polkinghorn i laget som kommer från Australien.
– Det är två erfarna spelare som är välkända i Australien och spelar med "The Matildas" (landslaget) också, men jag tror att Polkington är skadad just nu. Gorry är en tuff mittfältare som är svår att stoppa och är en bra målskytt också, säger Chelsie Dawber.
Har du haft kontakt med Charlotte Grant inför den här matchen?
– Vi har kontakt flera gånger varje vecka, men jag har inte skrivit något specifikt om matchen. Det är bäst så att jag inte avslöjar någon taktik, svarar Chelsie Dawber med ett skratt.
Vad kan du säga om henne som spelare?
– Hon är väldigt snabb, springer mycket. Men vi har spelare som också är bra på det.
Hittills den här säsongen har det blivit fyra matcher från start och fyra inhopp för Chelsie Dawber i damallsvenskan.
– Jag gillar det här. Det är bättre väder nu än i början. Jag har upplevt fyra årstider redan ... Det är en bra grupp här så jag kan inte klaga men jag saknar fortfarande hemma med vänner och familj.
Känner du att du har utvecklats sedan du kom hit?
– Jag har inte fått så mycket speltid som jag har önskat de senaste veckorna, men jag har försökt jobba på mitt eget och tycker det går framåt varje vecka.
Får du spela på söndag tror du?
– Jag hoppas det. Det är tråkigt att vara på bänken, men jag försöker att göra mitt bästa för laget.
Chelsie Dawber har en dröm om att spela VM för Australien i sommar. Truppen är inte uttagen än, men ...
– ... de har en camp två veckor före. Jag var med i en bruttotrupp före men har inte kommit med till träningscampen så vi får se hur det blir. Men jag kämpar för OS nästa år och det är mycket att jobba på däremellan.