"Peking" har presenterat fem fräscha namn med goda meriter på nivån så här långt – en mittback, två mittfältare och två forwards.
Nu ska de kvintetten få ytterligare sällskap av innan Fredheims trupp är redo för 2022 års seriespel i elitettan.
Han vet vad som ska göra den starkare.
– Jag vet vilken spelartyp jag söker. En central mittfältare, gärna vänsterfotad, men det är inget krav. En som kan spela i flera olika positioner på mitten. Vi behöver någon som är trygg med bollen i vårt uppbyggnadsspel, oavsett vilket motstånd vi möter.
Har du namn att jobba med?
– Ett par stycken, men vi ligger lågt ett tag. Först vill jag se hur det ser ut, och vi kan drabbas av skador på nyckelspelare. Då får man tänka om. Men just nu är vi rätt så breda i truppen.
Någon tidsram?
– Vi har inte bråttom. Jag körde hårt med att få klart ledarorganisationen och Mimmi (Asperot, IFK Kalmar). Det var viktigt att få in bra med erfarenhet, spelare med många matcher från elitettan.
IFK har också två lokala testspelare på plats under januari och februari – kantspelaren Stephanie Näyhä från Eneby och Sleipner-backen Amanda Jeppsson.
– De har gjort det bra. Jag hoppas de fortsätter så. Då är de aktuella att bli kvar, säger IFK-managern.
Coronaläget?
– Alla är tillbaka i träning, det känns bra, säger Tor-Arne Fredheim efter det mindre utbrottet där men handfull spelare drabbades.
Nu väntar allsvenska Linköpings FC på bortaplan i årets första träningsmatch på fredag kväll.
– Vi kommer matcha hela truppen, säkert de också. Ingen är redo för 90 minuter redan nu. Jag räknar med speltid för alla fem nyförvärven, som det ser ut nu i alla fall.
Hänt i truppen
In: Mimmi Asperot, forward, IFK Kalmar, Ebba Handfast, back, Alingsås, Taylor Townsend, f, dito, Elsa Burvall, b/mittfältare, Bollstanäs, My Cato, mf, Linköping FC.
Ut: Filippa Karlberg, f, Eneby BK, Grace Demir, b, Smedby AIS, Alma Ekberg, b, klubb ej klar, Camilla Olsson, mf, klubb ej klar, Irmeli Jonsson, mf, Trelleborgs FF, Gloria Douglas, f, Erica Cunningham, b, klubb ej klar.