Hur som helst är det den tid på året när stans "gubblag" drabbar samman i Ektorpshallen för den anrika futsalturneringen i Sylviaringens regi.
På lördag gör de tolv lagen upp (som mest var de 20 klubbar när cupen spelades i Mässhallen), fördelade i två grupper.
I grupp A spelar NIF Bosna, Åby IF, BK Hird, Saltängens BK och Kimstad GoIF.
Grupp B: Assyriska IF, Hagahöjdens BK, Torstorps IF, Eneby BK, IF Sylvia och IFK Norrköping.
– Mantorp, som har varit med i många år kommer inte den här gången utan ersätts av Assyriska som är debutant, berättar Sylviaringens Carsten Lindström.
Sylvia ställer upp med ett namnkunnigt lag med 35-plussare som Niclas Fredriksson, Markus Hansson, Allan Borgvardt, samt tvillingarna Tony Ericsson och Dennis Platin.
– Dessutom hoppas vi kunna ha Stefan Hellberg som coach, säger Carsten Lindström.
IFK har ett ännu mer meriterat gäng med spelare som Janne Jansson, Jonas Bjurström, Magnus Samuelsson, Thomas Olsson och Tor-Arne Fredheim för att nämna några.
De fyra främsta lagen i varje grupp går vidare till kvartsfinal och hela cupen avgörs under lördagen.