Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Assyriska rasade ihop

"Det var både pinsamt och generande att se hur vi uppträdde i första halvlek!"

FOTBOLL2016-10-16 16:46

Assyriskas tränare Simon Dogan märkbart irriterad efter storförlusten hemma på Mamre med 1-5 mot Huddinge.

– Här har vi liksom lovat varandra att gå för fullt från första till sista stund. Och så uppträder vi så här lamt.

Det var främst under 26 minuter i första halvlek - från minut 15 till 41 - som raset kom. Här var det "vilsna" hemmaspelare som inte hängde med och tabelltrean Huddinge fick husera på sina egna villkor. Med snabba fötter och säkert passningsspel raderade man ut hemmaförsvaret totalt.

– För mig som tränare är det en gåta att det kan bli så här. Och tyvärr var det här inte första matchen som det blev så här.

Simon Dogan hade svårt att hitta någon förklaring till debaclet och skakade uppgivet på huvudet när han traskade av planen för sista gången i år.

Cirka 30 spelare har ett skadedrabbat Assyriska gått runt på under säsongen och i dagens match gjorde ytterligare två spelare debut i division 2. Det var Adam Milovanovic och målvakten Martin Elovsson. Lika kul var det inte för Martin Kolaj som fick skjutsas till akuten med en befarad axel ur led.

Fakta:

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!