Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Varningen: "De kan slå alla lag"

Fredagsmys i Nässjö?Kliver Norrköping Dolphins in med den inställningen är de illa ute.– Har de en bra dag kan se slå alla lag, säger Adnan Chuk.

Fem bortamatcher - fyra förluster. Det är ett facit som Adnan Chuk vill slipa till.

Fem bortamatcher - fyra förluster. Det är ett facit som Adnan Chuk vill slipa till.

Foto: Fredrik Jonson

BASKET2016-12-08 13:46

Obesegrade hemma. Betydligt mer ojämna på bortagolv. På fem bortamatcher den här säsongen har Dolphins fyra förluster. Ligatrean har chans att putsa till det facit men räknar inte med att få en meter gratis i Sporthallen i Nässjö.

– Det är alltid tufft där nere. En liten hall och mycket folk. Nässjö är ett erkänt duktigt hemmalag, säger Adnan Chuk efter torsdagens skotträning i Stadium Arena.

Nässjö spetade laget med amerikanen Reginald Johnson i slutet av november.

– En riktigt vass spelare sett till vad han gjort i föregående lag, varnar Dolphinscoachen.

Som tycker att hans lag mår bra efter omständigheterna. Det är ingen spelare som riskerar att stå över Nässjö-matchen och

prestigesegern mot Borås senast sköt till energi.

– Jag vill se att vi fullföljer våran matchplan. Att vi ger allting, sen kan jag inte kräva mer, fortsätter Chuk.

Som är inne i slutfasen av steg IV-utbildningen. Resan till Spanien nyligen gav nyttiga erfarenheter.

Bland annat spionerade den svenska coachgruppen på plats på en Europlegue-match med Real Madrid och följde två av storlagets träningar.

– Jag pratad aldrig med Jeffery (Taylor) men såg honom spela. Vi såg även Ludde Håkanson som spelade med Getafe. Fast allting är på en annan nivå finns det saker som man ser och kan använda sig av, säger Adnan Chuk.

Bortaförlusterna

8/10: Södertälje: 59–79.

21/10: Borås: 66–78.

28/10: Uppsala: 64–73.

29/11: Luleå: 69–81.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om