Dagen efter Luleå skickades ur slutspelet är det bra fart på kansliet i Stadium Arena. Stefan Nilsson, marknadschef, mådde av förståeliga skäl rätt så bra och hyllade ett lag som ingen utomstående egentligen trodde på innan säsongen startade.
– Det är en skön energi i laget och spelarna har ett hjärta för laget och föreningen. Det är imponerande hur ledarstaben jobbat för att få till den här känslan. De har byggt med omsorg och en enorm noggrannhet, säger Nilsson.
Som vet att Dolphins inleder guldjakten med två raka bortamatcher. Just nu är budet 18 och 21 april.
När finalen kommer till Norrköping är oklart men ska förhoppningsvis klarna under tisdagen.
– Vi ska göra allt för att undvika krockar med IFK. Vi vill att alla, även de som inte är basketintresserade i grunden, ska få chansen att följa våran kamp om SM-guld.
Vad vågar du hoppas på för publiksiffror?
– Det beror på hur det går i de två första matcherna men om det var 1 340 nu (i måndags) så ska det vara någonstans mellan 1 700–1 800 och går det till en direkt avgörande hemma ska det vara fullt hus.
Nöjda med publiktillströmningen annars under säsongen?
– Man vill alltid ha mer. Vi vill att fler ska upptäcka basketen och har jobbat mer mot skolor. Med att vi tidigarelade matcherna (18:34) har vi hittat en ny publik. Det har fått en effekt, svarar Stefan Nilsson.
Vad tror du framgången betyder på sikt?
– Vad jag känner och många med mig i organisationen är att det inte handlar om att vad man får i lönekuvertet utan hur mycket man kan utvecklas som spelare. Där har vi skickat en signal till andra spelare att man kan utvecklas hos oss.
Södertälje Kings – svenska mästare tre år i rad – är det svåraste man kan möta i Sverige. Det finns en skön historia och rivalitet mellan klubbarna. Innan Kings dynasti var det just Dolphins som finalslog "Tälje" våren 2012.
– Det är inga resekostnader att tala om, det är viss skillnad mot att möta Luleå, konstaterar Stefan Nilsson.