Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Riipinen blir förbundskapten: "Stolt och tacksam"

Mikko Riipinen får en förbundskaptensroll och kastas rakt in i hetluften. "Första matchen blir mot Finland i ett fullsatt Globen. Jättehäftigt", säger Dolphinscoachen.

Ludwig Degernäs, Mikko Riipinen och Joakim Källman delar på förbundskaptensuppdraget för herrlandslaget.

Ludwig Degernäs, Mikko Riipinen och Joakim Källman delar på förbundskaptensuppdraget för herrlandslaget.

Foto: Montage: Kenta Jönsson, Peter Holgersson, Simon Eliasson/Bildbyrån

Basket2021-10-13 13:05

Guldcoachen Mikko Riipinen har nämnts som en tänkbar efterträdare till Hugo Lopez som förbundskapten för herrlandslaget. Så blev det också men det är ingen enmansshow.

Precis som på damsidan, där Dolphins Kevin Taylor Lundgren blev en av förbundskaptenerna, blir det ett delat ledarskap.

Mikko Riipinen, tillsammans med Södertäljes coach Ludwig Degernäs och Nässjös Joakim Källman (tidigare i Dolphins), är trion som hittills har presenterats. De kommer även kompletteras av ett fjärde namn lite senare.

– Jag är självklart väldigt stolt och tacksam, säger Riipinen och skänker en stor tanke till hela Dolphins-organisationen och familjens stöd som möjliggör de dubbla uppdragen.

– Jag har räknat på tidsåtgången och hade aldrig tackat ja om det hade äventyrat Dolphins det minsta. Det blir inte mycket fritid till att börja med men förhoppningsvis rullar det på lite smidigare efter ett tag.

Han hymlar inte med att det här har varit hans stora mål när han började som coach. Stoltheten är stor och han ser fram mot det delade ledarskapet med två coacher som han känner till väl.

– Vi har pratat mycket och vi sa ja tillsammans. Vi har olikheter som coacher men har en samsyn hur upplägget ska se ut. Vi har skissat på en rollfördelning som kommer presenteras lite senare, berättar Riipinen.

Det blir skarpt läge direkt. I november är den första landslagssamlingen med VM-kval hemma mot Finland och borta mot Slovenien (möjligen förstärkt av NBA-stjärnan Luka Doncic).

– Alla biljetter är inte släppta än men jag kan inte tänka mig annat att än att det blir fullsatt i Globen. Jättehäftigt, konstaterar Riipinen.

På lite längre sikt vill han och övriga förbundskaptener bygga upp något bra för svensk basket.

– Det har varit tufft för flera av de tidigare förbundskaptenerna. Det blir svårt också när man inte vet vilka spelare som är tillgängliga, antingen för att de spelar utomlands eller för att de har skavanker. Men vi vill staka ut en riktning för vart vi är på väg och som spelarna kan vara med på.

Kan det bli aktuellt med en återkomst för Jeffery Taylor i landslaget?

– Vi har inte pratat om den första truppen än men han kommer nog inte vara med då i alla fall. Ingen av Euroleague-spelarna är nog aktuell, säger Riipinen om konflikten mellan förbunden som gör att spelarna inte kan kombinera klubb- och landslagsspel.

Dolphins klubbdirektör David Bergström är stolt att klubben kan producera coacher till både dam- och herrlandslaget.

– Precis som för Kevin Taylor Lundgren är detta så välförtjänt. Att Mikko skulle komma hit är jag inte ett dugg överraskad över. Han är enormt kunnig och driven och sånt ger resultat. Han är dessutom är en bra människa, som jag tror är ett måste nu när det är flera förbundskaptener, säger han till klubbens hemsida.

Det här är ytterligare ett kvitto på att bollen fortsätter rulla Dolphins väg. 

– Vi mår bra och har duktiga personer i vår organisation, som ser föreningen i första rummet – inte sig själva, säger Bergström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!