Det har blivit ett par ligapremiärer nu.
– Min 16:e säger Mikael Lindquist när han tar plats på läktaren i Stadium Arena efter torsdagens förmiddagsträning.
Joakim Kjellbom har sämre koll på sin egen framgångsmatade karriär.
– Oj, jag vet inte när jag debuterade i ligan men jag kom hit, till Dolphins, samma år som arenan byggdes, säger de två senaste säsongernas MVP.
Flytten från Mässhallen skedde i december 2008 och med undantag för Kjellboms sejour i Georgien och Lindquists mellanlandning i Sundvall har polarna lirat i Dolphins-stället i tio år snart.
Två trotjänare, två goda vänner som utgör en pålitlig ryggrad tillsammans med Johnell Smith.
En trio som fungerar lika bra på planen som utanför.
– Om vi har en ledig dag så umgås vi. Vi är vänner, säger Smith.
Som kanske inte får så många chanser till att ta SM-guld ihop?
– Så är det. Vem vet om nästa säsong? Men om vi tänker på det på planen, under träning och match? Nej. Fokus är på att vinna och komma hit och bli bättre men utanför planen så pratar vi om det.
Delfinernas 30-plussare saknar vare sig driv eller ambition.
Det syns under träning och det märks när de pratar om vad de vill med sin basket.
– Jag ska försöka att bli bättre än förra året. Som vanligt ska jag försöka hjälpa laget så gott det går. Göra det som behövs, nu har vi fått in Gee (Gerry Blakes). De senaste säsongerna har det blivit väldigt mycket runt mig och Jocke, på grund av skador. Nu får vi avlastning där. Jag ska försöka fortsätta vara aggressiv. Sen går vi alltid för att vinna, det är inget snack om den saken, säger Lindquist.
Kan man bli bättre fast man nått en viss ålder?
– Ja, man kan absolut utvecklas, svarar mästerskytten.
Joakim Kjellbom tänder alltid till när det dags att kliva ut till match.
Ju viktigare desto mer brinner centern.
– Så är det. Det är matcherna man vill åt. Jag tror att de nya och unga spelarna kan växa under säsongen. Det känns som det finns mycket potential. Sen kommer vi vara där och hjälpa till på vägen, menar 38-åringen.
Johnell Smith som tidigare var en svårtämjd motståndare i Södertälje Kings gillar kravbilden i Dolphins.
Adnan Chuks tydlighet vad som krävs håller amerikanen på tå.
– Jag har alltid samma personliga mål: Att bli bättre varje dag. Oavsett om det är skott, straffkast eller vad det kan vara. Det här är mitt fjortonde eller femtonde år, men jag vill fortfarande bli bättre.
När ligan sätter i gång kommer publiken att se ett annorlunda Dolphins. Det kommer att gasas mer, de snabba uppspelen kommer sökas i en större utsträckning.
– Jag tror att det kommer att passa oss bra, vi behöver få en del lätta poäng, anser Kjellbom.
Och får medhåll av Lindquist:
– Vi kommer få fler chanser, jag tror vi kommer öppna upp det lite mer. Det är bra. Det har märkts på försäsongen att det går lite snabbare.
Ett högre tempo, ett par nya ansikten men också en trygghet i en massa rutin.
Joakim Kjellbom, Mikael Lindquist och Johnell Smith vill stärka vänskapsbandet med ett SM-guld.