Polen. Belgien. Turkiet. Finland. 28-åringen från Camden, New Jersey, har skaffat sig gott om erfarenhet i Europa – och hon har dessutom ett kort gästspel i Beirut bakom sig under sin tid på den här sidan Atlanten.
–Libanon överraskade mig, visste inte vad som väntade där. Det var "breathtaking", hisnande vackert. Det ekonomiska läget var inte så bra, men för mig är det en av mina största upplevelser.
Du kände sig trygg där?
– Jag blev väl omhändertagen och klubben hade full koll på mig för att jag skulle känna mig säker, vilket jag gjorde. Efter bara ett par veckor fortsatte vi till Jordanien för att spela matcher, berättar Brandi Harvey-Carr.
Vad får Dolphins med dig?
– Érfarenhet och ledarskap. Och min entusiasm, jag älskar jämna matcher och går igång på att pusha lagkamraterna framåt. Den inställningen vill jag förmedla. Jag skulle bli väldigt besviken om inte laget blir bättre med mig.
I första hand är den 193 centimeter långa amerikanskan en spelare som ska dominera nära korgarna, men hon försäkrar att det finns mer kvalitet än så.
– Jag gillar att springa mycket på planen, säger hon till Sporten efter ett styrkepass i Stadium arena under ledning av fystränaren Mikael Stenbom.
Då har du kommit till rätt lag, det är i DNA:t hos Dolphins.
Hon skrattar till, och säger sedan:
– Ofta tittar folk på min storlek och fnyser: "Hon kan väl inte springa". Det är ok, den utmaningen tar jag.
Kommer motståndarna bli förvånade?
–Yeah, yeah, det tror jag.
Hon säger också:
–Har spelat i lag som springer mycket och andra som inte gör det. Men alla ligor har varit bra. Jag omfamnar alla nya äventyr och försöker anpassa mig varje gång. Skillnaden med att vara proffs utomlands är att du behöver lära dig mer än bara det taktiska i ditt nya basketlag. Det kan vara ett nytt språk, en ny kultur och andra saker som skiljer.
Brandi Harvey-Carr pratade faktiskt med blivande klubbkamraten Lexi Held, som också gått på DePaul University i Chicago innan hon sa ja till Dolphins. Men det samtalet var inte avgörande för framtidsvalet.
– Jag ska vara ärlig, tankarna fanns på att flytta hem, skaffa ett jobb och ha basketen som hobby. Men så funderade jag ett varv till och kom på att jag fortfarande är ung, gillar att resa så det fanns inte ett enda skäl att ge upp karriären än. Så under april bestämde jag mig för att höra av mig till agenter, se till att komma i form och se vad som skulle dyka upp på bordet. När Kevin (Taylor Lundgren) hörde av sig lät det intressant, säger Brandi Harvey-Carr som inte spelat under 2022 utan istället arbetade med barn under den basketfria perioden.
Skälet till att hon tillfälligt lämnade proffslivet? Amerikanskan saknade familjen, i första hand de sex (!) yngre systrarna i åldern 14 till 24 år.
– Hade inte varit hemma längre än någon månad, eller två, i taget de senaste åren. Det var dags att få lite tid med dem också, förklarar Brandi som nu är redo för ett nytt kapitel på basketplanen.