Westerberg tar över Söderköping
Smedbyprofilen Thomas Westerberg tränar Söderköpings IK nästa säsong.Ingen ologisk flytt, enligt 51-åringen.- Nej, det här blir lite som att flytta hem.
Thomas Westerberg är tillbaka i Söderköping. På 1980-talet tränade han SIS, nu är det SIK (sammanslagning av SIS och Ramunder) som gäller för norrköpingsbon. Foto: Robert Svensson
Foto: Fotograf saknas!
- Jag var spelande tränare i Söderköpings IS 1984 till -86 och hade verkligt fina år med spelare som Mikael "Gädda" Hansson, Magnus Crifält och Roger "Gubben" Carlsson, minns Thomas Westerberg, som presenterades för SIK:s medlemmar i Ramunderhallen igår kväll.
Egna tränarkarriären fortsatte i Smedby, Åtvidaberg, IFK Norrköping och Smedby igen, men en del av hjärtat har hela tiden funnits på Vikingavallen.
Hävdar Thomas.
Känner många
- Jag känner ju väldigt många i och runt klubben. Det ska bli jättekul att komma tillbaka, jag tycker själv att jag har ganska bra koll på dagens lag.
Du vill utveckla laget?
- Jag anser att det finns en jäkla potential, med duktiga spelare och hårt arbetande ledare. Efter alla framgångar i Smedby vill man förstås också komma till en förening som har ambitioner - och SIK vill ju upp till division 3.
Westerberg kommer att assisteras av tidigare vapendragaren Christer "Bajdoff" Johansson plus ytterligare något namn.
- Vi ska bygga upp en tränarorganisation, avslöjar Westerberg, som efterträder Thomas Nockmar i klubben.
Ett tänkbart namn är såklart Magnus Crifält, som tidigare spelat i SIS, samt tränat Smedby tillsammans med en viss Westerberg.
- Jag vet att Magnus ser många matcher på Vikingavallen och det är väl inte otroligt att han blir med på ett hörn.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!