Vem vinner Hirdcupen?
NORRKÖPINGPå lördag, mitt under VM-fotbollen, blir det nostalgifotboll på Hirdvallen. Tolv lag kommer till spel och för första gången i cupens historia blir det 7-mannafotboll.
Det är elfte året som Hirdcupen arrangeras och man kommer att spela på två 7-mannaplaner bredvid varandra.
- Det gör också att cupen inte blir så utsträckt, säger Peter.
IF Sylvia är något av förhandsfavoriter, brukar ha ett starkt lag med namn som Jonas Lind, Tommy Holmberg, Peter Öhman, Mats Hellström och Kentha Ohlsson i målet.
Men IK Sleipner, med bröderna Mikael och Robert Fyrberg, Mats "Bajen" Ohlsson, Patrik Larsson osv, liksom Hagahöjdens BK, där bl a Janne Hellström och Håkan Pettersson brukar dyka upp vill säkert ha ett ord med i leken också.
- Tyvärr hade vi hoppats på IFK Norrköpings närvaro men de tackade nej, säger Peter Andersson.
Borta är också lag som TV 4 samt Tottenhams veteraner, som gästade cupen i fjol. Dock lever Boston upp igen, som bekant är seniorverksamheten vilande men i veteransammanhang är man ett färgstarkt gäng.
- Årets cup är väldigt öppen, menar Peter.
Gruppsegrarna samt bästa tvåan går till semifinal efter gruppspelet. Här är indelningen:
Grupp 1: IF Sylvia, Saltängens BK, BK Hird, Lindö FF
Grupp 2: IK Sleipner, Boston, Eneby BK, Smedby AIS
Grupp 3: Hagahöjdens BK, Simonstorps IF, Torstorp, Norrköping IF Bosna.
Öppningsmatchen på lördag spelas mellan Sylvia-Saltängens BK.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!