Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tjalve hoppas på 9.000 i Vårruset

Sport2002-03-15 00:00
NORRKÖPING
Först är det Grabbhalvan den 16 maj, vilket vi berättade om i går, och sedan är det tjejernas tur att springa Vårruset den 23 maj.
GoIF Tjalve laddar febrilt för vårens stora löparfest. Och Roger Karlsson, som varit med under samtliga årgångar ställer stora förhoppningar på deltagarantalet.
- Vi hade 8.560 startande i fjol, vilket var första gången vi nådde över 8.000. Men nu siktar vi på att nå över 9.000, säger Roger.
Av de 8.560 startande i fjol kom faktiskt bara 3.600 från Norrköpings kommun.
- Vi har fått väldigt gott gensvar utifrån bygderna, menar Roger. Finspång är nästa största kommunen men vi har även väldigt mycket folk från Södermanland, trots att loppet numera springs på 14 platser i vårt avlånga land.
Tjalve har dock varit med sedan starten (1989) och därmed skaffat sig en fin organisation.
- Det krävs. I dag är Urban Stridh tävlingschef och under honom finns sex stora grupper med totalt 250 ideellt arbetande medlemmar, berättar Roger.
Precis som i fjol sker starten på Dagsbergsfältet och målgången vid Centralbadet.
- Vi har fått lite problem där eftersom badet ska byggas om, men vi kommer ändå att lösa det hela genom att plocka ner lite staket så vi kan springa in från parkeringsplatsen i stället, berättar Roger.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!