Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Samuelsson om avstängningen: Ser inte bra ut

Den lettiske skidskytten Andrejs Rastorgujevs är avstängd från tävlande för att ha brutit mot antidopningsreglerna gällande vistelserapporteringen.

Andrejs Rastorgujevs under VM i Pokljuka. Arkivbild.

Andrejs Rastorgujevs under VM i Pokljuka. Arkivbild.

Foto: Darko Bandic/AP/TT

Sport2021-03-11 15:59

– Rastorgujevs är en av de trevligaste killarna i världscupen så om han är inblandad i dopning skulle vara väldigt tråkigt, säger Sebastian Samuelsson till TT.

Den 32-årige letten, som i år tagit guld i EM och blev tia i jaktstarten i VM, har missat tre dopningstester under ett år.

– Det ser ju inte bra ut om man missar tre test. Alla vet ju om reglerna och det känns klantigt om det är misstag. Det är potentiellt hans karriär som som är förstörd och det känns väldigt trist.

Rastorgujevs har två veckor på sig att svara på anklagelserna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!