Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Maic spelade 90 minuter

Maic Sema, 18, fick 90 minuter i gårdagens talangmatch.
Sylvias mittfältare var nöjd med insatsen.
- Kul att visa upp sig, säger han.

Maic Sema.

Maic Sema.

Foto: Fotograf saknas!

Sport2006-11-14 06:00
De 16 största talangerna i division 1. Mot de 16 mest lovande spelarna i division 2.
Maic Sema fick chansen när ett spelbolag i går samlade till något kallat "talangfighten".
- Vi vann med 3-0 och jag fick spela till höger i första och centralt på mitten i andra halvlek. Det gick bra, berättar Maic.
Spelarna samlades redan i söndags, övernattade på Bosön och fick en träning tillsammans innan gårdagens match på Skytteholms IP.
-Det är ett bra och kul sätt att visa upp sig. Vem vet, man kanske inte spelar i Sylvia nästa år, skrattar Sema.
Samtliga spelare i uppvisningsmatchen intog senare på kvällen Hovet för att live följa Fotbollsgalan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!