Kallur kom trea
Susanna Kallur kom trea på 100 meter häck i gårdagens Golden League-gala i Rom på tiden 12.72.
Kallur fick en dålig start och hamnade efter redan från början. Trots att hon kämpade tappert och tog in en del hann hon aldrig ifatt Michelle Perry som vann på årsbästa tiden 12.44.
Johan Wissman lyckades slita till sig en fin tredjeplacering på 400 meter. Det var hans första Golden League-lopp på den distansen och det fanns vissa frågetecken för hurvida han skulle orka med i det höga tempot hela vägen in i mål, men Wissman visade att han klara av även 400 meter på ett finfint sätt. Han låg med bland det främsta in i den sista kurvan och stod upp bra och slutade till sist trea.
- Det var ett bra lopp. Jag var lite tagen av studen. Det är lite tuffare i Golden League än i ett lopp i Malmö. Jag kan inte klaga, säger Wissman till tv4.
Otäck olycka
Kajsa Bergqvist och Emma green klarade både 1,90 meter i höjdhoppet.
Händelserna överskuggades dock av en otäck olycka. En finsk spjutkastare, Pittimäki, vräkte iväg sitt spjut men träcffade olyckligt en annan friidrottsutövare, en fransman Salim Sili.
Hur det gick med fransmannen är ännu oklart. Tävlingarna gick vidare under fredagkvällen men stämningen på stadion i Rom var inte speciellt trevlig.
Utövarna hade av förklarliga skäl svårt att fokusera.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!