Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kallur kom trea

Susanna Kallur kom trea på 100 meter häck i gårdagens Golden League-gala i Rom på tiden 12.72.

Sport2007-07-14 06:00
- Det var inte så värst bra. Jag sprang på häckarna lite och hamnade efter, men känner mig ändå i superform. Det var en bra tid ändå, säger Kallur till tv4.
Kallur fick en dålig start och hamnade efter redan från början. Trots att hon kämpade tappert och tog in en del hann hon aldrig ifatt Michelle Perry som vann på årsbästa tiden 12.44.
Johan Wissman lyckades slita till sig en fin tredjeplacering på 400 meter. Det var hans första Golden League-lopp på den distansen och det fanns vissa frågetecken för hurvida han skulle orka med i det höga tempot hela vägen in i mål, men Wissman visade att han klara av även 400 meter på ett finfint sätt. Han låg med bland det främsta in i den sista kurvan och stod upp bra och slutade till sist trea.
- Det var ett bra lopp. Jag var lite tagen av studen. Det är lite tuffare i Golden League än i ett lopp i Malmö. Jag kan inte klaga, säger Wissman till tv4.

Otäck olycka
Kajsa Bergqvist och Emma green klarade både 1,90 meter i höjdhoppet.
Händelserna överskuggades dock av en otäck olycka. En finsk spjutkastare, Pittimäki, vräkte iväg sitt spjut men träcffade olyckligt en annan friidrottsutövare, en fransman Salim Sili.

Hur det gick med fransmannen är ännu oklart. Tävlingarna gick vidare under fredagkvällen men stämningen på stadion i Rom var inte speciellt trevlig.
Utövarna hade av förklarliga skäl svårt att fokusera.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!