...Alexander Öhgren, 24, bordtennisspelare som i dag debuterar i Paralympics.
Hur känns det?
- Det är spännande. Det känns som att man bara vill att det ska dra igång nu. Sista veckan här ha ju känts som en månad. Jag är väldigt sugen på att börja spela och det ska bli jättekul att få komma igång nu.
Du möter Dacian Makszin från Rumänien i första matchen. Vad vet du om honom?
- Det är en spelare som jag mött fem gånger tidigare och slagit alla fem gånger, så det var en ganska bra lottning.
Hur är formen?
- Den har känts bra. Vi kom i lördagskväll och har kört sedan dess.
Har du hunnit känna på tävlingshallen?
- Ja, vi har provat på A-hallen. Det är en liten kompakt arena med 3 000 sittplatser så det kan nog bli ganska bra tryck där.
Vad är din målsättning?
- Ett långsiktigt mål har varit medalj och det får jag stå fast vid. Men nu när det är mästerskap så får man ta en match i taget och inte sväva iväg för mycket. Vi tar gruppspelet först och så får vi se hur långt det kan gå.
Hur är stämningen i truppen?
- Den är bra. Man ser inte varandra så mycket utan det är mest pingisfolket man är med, men det är riktigt bra stämning mellan oss. Det är bra go i truppen.
Fotnot: Bordtennisturneringen inleds med ett poolspel där tre spelare är med och bara ettan tar sig vidare till slutspel. Andra matchen för Alexander är i morgon mot spanjoren Tomas Pinas.