Branden i Folkborgen chockade fotbollslaget Azech
NORRKÖPING- Det känns bedrövligt. Hela föreningen är i ett chocktillstånd.Azechs lagledare Isa Gergin (bilden) har haft nära till tårarna de senaste dagarna. Branden i Folkparken innebar nämligen också att hela Azechs fotbollshistoria gick upp i rök.
Matchbollarna förvarade man på Himmelstalund och matchdressen fanns hemma hos materialförvaltaren för tvätt.
Azech, som figurerat i Norrköpingsfotbollen sedan 1980 då föreningen bildades, använde lokalerna i Folkparken dels till materialplats, dels till samlingsplats inför matcherna.
- Att hitta en ny klubblokal är inte det svåra problemet, menar Isa. Värre är att ersätta alla minnen som gick upp i rök.
Lågornas rov tog bl a alla pokaler som klubben vunnit genom åren, tidningsurklipp och tavlor, träningsoveraller och en massa nya bollar.
- Jag hade hämtat ut 40 nya bollar i en sportaffär, berättar Isa.
<b>Viktig match på söndag</b>
På söndag spelar Azech årets viktigaste match. Då möter man Hird och ett av lagen ramlar med största sannolikhet ur division IV.
- Jag hoppas att det inte blir vi. Den här veckan får inte bli värre än den redan är, slutar Isa Gergin.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!