Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Åtta viktiga dagar

NORRKÖPING
IFK Norrköping har inlett superettansäsongen på ett uselt sätt.
Nu får det inte gå sämre. Fallet får inte fortsätta.
- Vi har tre viktiga matcher på åtta dagar. Helst ser jag att vi vinner alla, säger tränaren Håkan Ericson.

Sport2003-05-10 00:00
I morgon tar IFK emot Boden hemma på Idrottsparken.
Sedan väntar Brommapojkarna hemma på onsdag och det heta östgötaderbyt mot Åtvidaberg på Kopparvallen nästa söndag.
- Skulle vi kamma noll ser läget mycket bekymmersamt ut. Då är vi nog för långt efter, fortsätter Håkan, utan att gå in på var gränsen för det acceptabla går någonstans.

<b>Kris - bland fansen</b>
Bland supportrarna flödar redan kris-snacket.
I IFK-gruppen råder däremot något som kan tolkas som, ja faktiskt, harmoni.
Om detta vittnar ordföranden Roger Ekström.
- Allt fungerar bra runt själva laget. Stämningen är god, nyförvärven har kommit in bra i gänget. Däremot har det låst sig när vi spelat seriefotboll. Spelmässigt har det varit en missräkning, tycker Roger Ekström, som inte kan utlova spelarförstärkningarden under den närmaste tiden.
- Vi tittar, men inte mer intensivt än tidigare. Däremot är det sant att vi har skapat utrymme sedan Wyn Belotte lämnade oss.
Mot Boden hoppas IFK klara sig med befintligt matrial.
- Jag har ändå en del frågor kring hur vi ska formera laget. Framför allt på mittfältet. Det är den lagdel som fungerat minst bra under hela våren, anser Håkan Ericson.

<B>? Är då IFK Norrköping så svaga som tabellpositionen (nia) visar?</B>
- Nej, killarna har inte fått ut sitt kunnande under matcherna. De har visat mer på träning. Men det verkar litegrann som vissa inte förstod vad som väntade i superettan. Har man inte förstått vid det här laget är det illa, anser IFK-tränaren.
Norrköping, med fyra poäng på fyra matcher i superettan, spelar utan skadade Filip Apelstav, Patrik Jönsson och Mikael Torin i morgon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!