Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Slöseri med skattepengar




Annelie Sjöberg är gruppledare för SD i Söderköping. Idag svarar hon på kritik från Socialdemokraterna.

Annelie Sjöberg är gruppledare för SD i Söderköping. Idag svarar hon på kritik från Socialdemokraterna.

Foto: Elisabet Bergquist

Debatt2019-07-30 10:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I Folkbladet 13/7 skriver tre politiska företrädare för S i Söderköping en opinionsartikel med den i allra högsta grad missvisande rubriken: ”SD sparar på barn och skola”

För det första ingår inte vi i någon styrande majoritet. Det gjorde däremot S under förra mandatperioden. Under den perioden fördes skadlig politik för Söderköpings kommun med ekonomiska felprioriteringar som vi nu ser resultatet och de allvarliga konsekvenserna av.

Under förra mandatperioden devalverades skolpengen kraftigt och vi fick ökade kostnader för administration och ledning. Idag ser vi hur allt fler yngre elever i de lägre åldrarna har svårt att nå målen samtidigt som vi har höga kostnader för de frivilliga skolformerna där allt färre gymnasielever når behörighet efter 3 år. Vuxenutbildningen och inte minst SFI-utbildningen är kraftigt underfinansierad. Idag ser vi dessutom oroväckande tendenser i form av stigande sjuktal för personal inom Barn- och utbildningsförvaltningen.

När majoriteten i våras lade fram sitt besparingsförslag hade vi i SD ett eget förslag som innebar att man absolut inte skulle spara på elevhälsan men däremot på administrativa karriärtjänster, ledning och administration och där vi föreslog besparingar för vuxenutbildning och för de frivilliga skolformerna för äldre elever för att vi där såg möjligheter till samordningsvinster för att få ner kostnaderna så att resurser kunde omfördelas så att de skulle komma de elever till gagn som behöver stödet allra mest.

Då S ingick i majoriteten under förra mandatperioden var man med om att införa en centralt styrd bemanningsenhet till oförsvarligt hög kostnad med ”bemanningshandboken” och införandet av s k ”hälsosamma scheman”. Det resulterade i en hemtjänst i kris där erfaren och kunnig personal antingen säger upp sig på löpande band eller blir sjukskrivna och går in i den berömda väggen. Detta är ett resultat av undermålig ekonomisk styrning och ett dåligt ledarskap.

Det stämmer att vi valde att inte lägga vår röst på socialdemokraternas budget vilket i så fall tillsammans med Regionens nyligen införda skattehöjning hade inneburit en skattehöjning på nästan 2 kronor per intjänad hundralapp för våra kommuninvånare i Söderköping.

Vi, liksom många kommuninvånare, har nu all rätt att citera de bevingade orden: Vad f-n får vi för skattepengarna?

Läs mer om